Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου 2017, 3:06:37 μμ

Πανελλήνιο κύπελλο Taekwondo ‘Σταμάτης Κάσσης’ με κατηγορίες ανδρών-γυναικών, εφήβων-νεανίδων, και παίδων-κορασίδων της Ελληνικής Ομοσπονδίας ΕΛΟΤ διεξήχθη στη Χαλκιδική στο κλειστό γυμναστήριο Πολυγύρου στις 11-12 Νοεμβρίου 2017.
Η διοργάνωση αυτή πραγματοποιείται μια φορά το χρόνο με τη συγκεκριμένη επωνυμία για λόγους τιμής στον άνθρωπο που θεωρείται πρωτεργάτης στη διάδοση του αθλήματος στην Ελλάδα. Η συμμετοχή ανερχόταν στους 700 αθλητές-ριες σύμφωνα με την ΕΛΟΤ όλων των ηλικιακών κατηγοριών με υψηλό επίπεδο πλαισιωμένο από πρωταθλητές-ριες.

Τετάρτη, 15 Νοέμβριος 2017 21:39

Τα νέα του Αλέξανδρου

Γράφτηκε από τον

Επίσκεψη της Ακαδημίας ΑΤΕΡΜΩΝ
Ένα πλούσιο ποδοσφαιρικό Σαββατοκύριακο ήταν αυτό που πέρασε για τους μικρούς αθλητές της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς.
Το πρωί της Κυριακής φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις μας οι ποδοσφαιριστές της Ακαδημίας ΑΤΕΡΜΩΝ και συγκεκριμένα (7) επτά συνολικά τμήματα ( 2 Μπαμπίνι, 2 Προ τζούνιορ, 2 Τζούνιορ και 1 προ παιδικό ). Αντίστοιχα, για την Ακαδημία του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ αγωνίστηκαν τα τμήματα Μπαμπίνι Α1 Ρονάλντο , Μπαμπίνι Α2 Μέσσι , προ τζούνιορ Ντόρντμουντ, προ τζούνιορ Τσέλσι, τζούνιορ Μαρσέιγ, τζούνιορ Ατλέτικο και προ παιδικό Γιούβε.

Τετάρτη, 15 Νοέμβριος 2017 21:38

Με μετάλλια επιστρέφει και πάλι το Kinesis

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Budokai που πραγματοποιήθηκε στις 12  Νοέμβριου στην Καλαμπάκα συμμετείχε το Kinesis Fight Club.
To πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα  της Ελληνικής Φιλάθλου Ερασιτεχνικής Ομοσπονδίας Ζίου – Ζίτσου.
Η αποστολή αποτελούταν από 4 αθλητές που κατέκτησαν 3 χάλκινα και ένα ασημένιο μετάλλιο.

Στις 5  Νοεμβρίου 2017  ημέρα Κυριακή πραγματοποιήθηκε το  φιλικό πρωτάθλημα Ταε κβο ντο στο κλειστό στάδιο Πυλαίας της Θεσσαλονίκης για τις ηλικίες από 2006  έως 2010 γεννηθέντων .
Η συμμετοχή αθλητών από  Σωματεία  της Βόρειας Ελλάδας ήταν μεγάλη  γι’ αυτό και η ταυτόχρονη χρήση οκτώ τερέν στο στάδιο της Πυλαίας για την γρηγορότερη ροή άλλα και την λιγότερη ταλαιπωρία των μικρών αθλητών.

Δευτέρα, 13 Νοέμβριος 2017 21:14

Χάντμπολ α2. ΓΑΣΚ: Έχασε 18-19 από τον Ζαφειράκη

Έχασε στο ένα γκολ ο ΓΑΣΚ και η ήττα γίνεται οδυνηρότερη καθώς σημειώθηκε εντός έδρας για την ομάδα του Κιλκίς. Ο  αγώνας  της 5ης αγωνιστικής, για τον δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών εξελίχθηκε πολύ αμφίρροπος . Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και έφτασαν να προηγούνται στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με 7-3. Ο Ζαφειράκης κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, αλλά το Κιλκίς πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με ισχνό προβάδισμα (9-8). Η επανάληψη ήταν στο ίδιο μοτίβο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του Β' ημιχρόνου, με τον Ζαφειράκη να είναι τελικά πιο ψύχραιμος στο τέλος και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη, σε μια πολύ δύσκολη έδρα, με σκορ 18-19.

Δευτέρα, 13 Νοέμβριος 2017 21:13

Ιδανικό ξεκίνημα για τις Γυναίκες

Πρεμιέρα με νίκη για τη Γυναικεία Ομάδα του Κιλκισιακού που επικράτησε με 2-1 των Αετών Θεσσαλονίκης (ΠΑΟΚ Β΄), το μεσημέρι της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο.
Πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις φιλοξενούμενες να έχουν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως τον Κιλκισιακό να χάνει τη πρώτη ευκαιρία στο 28' με το σουτ της Νικολαΐδου να αποκρούεται από τη Ναλμπάντη.
Λίγα λεπτά αργότερα η Σαπίδου πλάσαρε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στην Αλεξάνδρεια από τον Φίλιππο ο Κιλκισιακός το μεσημέρι της Κυριακής.
Ο Μάκης Κατσαβάκης είχε πολλές απουσίες, καθώς έλειπαν λόγω τραυματισμού οι Μπελίτσας, Δρόσος, Καθάριος, Παναγιωτόπουλος και Καρασίμος, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στο 8' να έχουν την τύχη με το μέρος τους.

Κυριακή, 12 Νοέμβριος 2017 22:30

Θριαμβευτής ο Κ. Χαμουρούδης

Με μια ακόμη θριαμβευτική εμφάνιση για τον βετεράνο πρωταθλητή στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς ολοκληρώθηκαν στα τέλη Σεπτεμβρίου οι 27οι Αγώνες Στίβου Βετεράνων Αθλητών στο Στάδιο BEROE στην πόλη της STARA ZAGORA στην Βουλγαρία.

Αποτελέσματα των αγώνων της Β κατηγορίας της ΕΠΣ Κιλκίς και βαθμολογία.

Αποτελέσματα των αγώνων της Α κατηγορίας (ΔΥΤΙΚ.) της ΕΠΣ Κιλκίς και βαθμολογία.