Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 2:55:10 μμ
Σάββατο, 11 Μαρτίου 2017 19:40

Κιλκισιακός: Με αέρα πρωταθλητή

Με αέρα πρωταθλητή ο Κιλκισιακός πέρασε και από τη Πλαγιά με 3-0 το απόγευμα του Σαββάτου και με νίκη την επόμενη αγωνιστική στην Αργυρούπολη μπορεί να βρίσκεται και επίσημα στη Γ΄ Εθνική!

Δυνατός αέρας στην έδρα της Αναγέννησης, με τον Κιλκισιακό αν και τον είχε κόντρα να παίρνει τη κατοχή από το ξεκίνημα και στο 13' να ανοίγει το σκορ.

Ο Γιώργος Σαπανίδης γύρισε ωραία το σώμα του από τον άξονα και με δεξί σουτ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα η Πλαγιά έχασε ευκαιρία με τον Παπουνίδη που δε μπόρεσε να υποδεχθεί σωστά τη μπάλα.
Στο 20' ο Δρόσος βρήκε χώρο έξω από τη περιοχή έπιασε το μονοκόμματο σουτ και η μπάλα κατέληξε πρώτα στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία στο βάθος της εστίας για το 2-0. Από εκεί και μετά είχαμε κάποια μακρινά σουτ από τις δύο ομάδες που δεν ανησύχησαν τους τερματοφύλακες.
Οι γηπεδούχοι στο 40' έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρωσσίδη.
Με το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και την ακόμη καλύτερη εμφάνιση στην επανάληψη, οι παίκτες του Μάκη Δανδίκα έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και δημιούργησαν φάσεις.
Ο τερματοφύλακας Διαμέλας σταμάτησε τους Πολύζο και Δρόσο, όμως στο 70' ήρθε και το τρίτο τέρμα του ΑΟΚ.
Μακρινό σουτ του Κουραλίδη, ο Διαμέλας απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μπελίτσας δεν είχε πρόβλημα να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.
Το Σάββατο ο Κιλκισιακός πηγαίνει στην Αργυρούπολη και θέλει να φτάσει σε ένα ακόμη "τρίποντο".
ΠΛΑΓΙΑ: Διαμέλας, Ι. Λαζαρίδης, Κατικαρίδης, Μαυρόπουλος, Γεωργιάδης, Δημόπουλος, Αλτιπαρμακίδης, Τσαχουρίδης, Παπουνίδης (66' Στρατέλης), Βασιλειάδης, Ρωσσίδης.
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Ζάικος, Μίλκας, Ραφαελίδης, Μαυροκεφαλίδης, Ρετσινάς, Πολύζος (63' Σ. Παπαδόπουλος), Μπελίτσας, Σαπανίδης, Βαχανελίδης (56' Κουραλίδης), Σαβελίδης, Δρόσος (71' Καμπεράι).