Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 7:06:52 πμ
Κυριακή, 13 Αυγούστου 2017 11:52

Πρώτο δείγμα θετικό για Κιλκισιακό

Πρώτο φιλικό παιχνίδι για φέτος και νίκη με 1-0 για τον Κιλκισιακό στον Λιθότοπο Σερρών απέναντι στη τοπική Δόξα.
Το απόγευμα του Σαββάτου οι παίκτες του Λεωνίδα Υφαντίδη αντιμετώπισαν την Δόξα. Σε γενικές γραμμές πραγματοποιήθηκε ένα ισορροπημένο ματς, με τον Κιλκισιακό στο πρώτο μέρος να βγάζει ομαδικές ενέργειες, αλλά να μην στέκεται εύστοχος στη τελική προσπάθεια, χάνοντας τρεις ευκαιρίες με τους Πιπερτζή, Νούκα και Μπελίτσα.
Οι γηπεδούχοι είδαν δύο φορές τον Γιάννη Ιωαννίδη να αποκρούει τα σουτ τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο κύριος Υφαντίδης προέβη σε αρκετές αλλαγές, με τον ΑΟΚ να έχει και πάλι τη πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί από απόσταση. Τελικά το γκολ ήρθε στο 84' όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Παρπουτσή, ο Χρήστος Παλάσκας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Θετικό και το ντεμπούτο του Νίκου Κολιοφούκα που έκανε δύο σημαντικές επεμβάσεις.
Σίγουρα οι 18 μέρες προετοιμασίας έπαιξαν τον ρόλο τους, τα πόδια είναι βαριά ακόμη, όμως η ομάδα αρχίζει και κερδίζει από τώρα.
Τη Κυριακή στις 6.30 το απόγευμα ο Κιλκισιακός δίνει δεύτερο φιλικό στα Ανω Πορόϊα Σερρών.
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Ιωαννίδης, Ρετσινάς, Ραφαελίδης, Παλάσκας, Ματεντζίδης, Μίλκας, Μπελίτσας, Νούκα, Πιπερτζής, Λογγινίδης, Δρόσος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Κολιοφούκας, Νικολαΐδης, Πασχαλίδης, Καρράς, Αναστασιάδης, Κουραλίδης, Παρπουτσής και Τοπαλίδης.