Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 10:37:22 μμ
Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2010 08:59

2 στα 2 για τον Αλέξανδρο Κιλκίς

Το 2 στα 2 πέτυχε η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Μακεδονίας το Σάββατο, αφού τόσο η ομάδα των Νέων, όσο και των Προπαίδων, επικράτησαν των αντιπάλων τους και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση.

Τρίτη αγωνιστική για το πρωτάθλημα στην κατηγορία των Νέων και η ομάδα του Αλέξανδρου επικράτησε της αντίστοιχης του Μελισσοχωρίου με 0-6. Με μια εμφάνιση που απέδειξε ότι η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Σίνδο αποτέλεσε μια κακή παρένθεση, οι παίκτες του Ηλία Ξανθόπουλου έφτασαν στο ευρύ αυτό σκορ, χάρη κυρίως στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, όταν και σημείωσαν τα πέντε από τα έξι γκολ.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8’ ο Χειμωνίδης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 1-0. Στην επανάληψη, στο 42’ ο Μαλάτος με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης, έξι λεπτά αργότερα, έκανε το 3-0 με δυνατό μακρινό σουτ. Στο 50’ ο Σταύρος Παπαδόπουλος με κεφαλιά διεύρυνε το σκορ στο 4-0, ενώ το 5-0 έγινε από το Μαλάτο στο 55 με τον ίδιο τρόπο. Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε από τον Παντελίδη, που πλάσαρε εύστοχα στο 65’ της αναμέτρησης.
ΝΕΟΙ: Ιγνατιάδης, Ανανιάδης, Τορνικίδης, Κάργας, Τσαχαλίδης, Μαλάτος, Χειμωνίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιμπουσλής, Δροσαλάκης, Ηλιάδης.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Τριγώνης, Παντελίδης, Συμεωνίδης, Πεχλιβανίδης, Παπαδόπουλος Σταύρος, Παπαδόπουλος Δημήτρης, Λαπιασβίλι.
Μεγάλη νίκη με ευρύ σκορ πέτυχαν και οι προπαίδες της Ακαδημίας, οι οποίοι επικράτησαν με 0-14 της Ένωσης Ανθοκήπων Καρατάσου στο πλάισιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας, αλλά στην πρεμιέρα παράλληλα της ομάδας, μετά το ρεπό της προηγούμενης εβδομάδας.
Τα γκολ για την ομάδα του Μιχάλη Αναστασιάδη, πέτυχαν οι Παρδάλης, Φυτανίδης, Παπαδόπουλος Τάσος, Παπαδόπουλος Γιώργος, Σαλάη, ενώ από τρία γκολ σημείωσαν οι Λίκα, Γρόσης και Τσολακίδης.
Για την ομάδα των προπαίδων αγωνίστηκαν οι Σμιάρης, Λίκα, Γρόσης, Τσολακίδης, Παρδάλης, Φυτανίδης, Παπαδόπουλος Τάσος, Παπαδόπουλος Γιώργος, Σαλάη, Τσιμπούκας, Γαβριηλίδης Ορέστης, Σαρίδης, Δεδεδάκης και Ντζαμπισβίλι.