Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 7:03:05 πμ
Τετάρτη, 07 Δεκεμβρίου 2011 22:42

Δεύτερος νικητής στο 10αρι του ΣΔΥΑ ο Γ. Παπαδόπουλος του ΓΑΣ Κιλκίς

gask-kilkis
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή  ο 29ος Αγώνας Υγείας 10χλμ του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Αθηνών. Στον αγώνα συμμετείχαν σχεδόν 1200 δρομείς, αριθμός που αποτελεί και νέο ρεκόρ για τη διοργάνωση, ενώ άλλα 200 παιδιά έτρεξαν στον μικρό αγώνα των 2χλμ που διεξήχθη παράλληλα.
Η φετινή διοργάνωση ήταν και επετειακή, καθώς ο ΣΔΥΑ γιόρτασε τα 30α του γενέθλια και ήταν μια πραγματική γιορτή του μαζικού αθλητισμού και του τρεξίματος.
Μεγάλος νικητής των 10χλμ ήταν ο Κώστας Δρόσος (32:03) ενώ στην δεύτερη τερμάτισε  ο πρωταθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος (32:36) και τρίτος ο Κώστας Ρήγας (34:16). Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βαλεντίνα Μιχαήλοβα (41:20), δεύτερη η Μαριάνθη Μαρματάκη (41:32) ενώ στη τρίτη θέση τερμάτισε η Γιώτα Βλαχάκη (41:58). Στον αγώνα συμμετείχε και η χρυσή ολυμπιονίκης του βάδην, Αθανασία Τσουμελέκα.
Είναι χαρακτηριστικό πάντως πως ο Παπαδόπουλος είχε  αγωνιστεί μόλις δύο βδομάδες πριν και στον Διεθνή Μαραθώνιο της Αθήνας όπου  εκεί είχε τερματίσει 6ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ο κιλκισιώτης πρωταθλητής, παρά την κούραση, αποφάσισε να συμμετάσχει και σε αυτόν τον αγώνα και δικαιώθηκε.
Για άλλη μια χρονιά βεβαίως την παράσταση έκλεψαν και οι μικροί έως πολύ μικροί δρομείς, που έδωσαν τον δικό τους αγώνα στα 2χλμ και έδωσαν τη δική τους αισιόδοξη νότα για το μέλλον του ελληνικού αθλητισμού κάθε επιπέδου.