Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 7:55:23 μμ
Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2009 05:46

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ-ΑΕΚ 24-30

Μέσα σε μια εκρηκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Κιλκισιώτες και οι οργανωμένοι φίλαθλοι της ΑΕΚ, ο ΓΑΚ Κιλκίς αν και διέθεσε όλες του τις δυνάμεις γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ που αποδείχθηκε ανώτερη με 24-30. Εξαιρώντας το τελευταίο δεκάλεπτο όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ένα δυνατό ντέρμπι, με πάθος και δύναμη, και χωρίς διαφορές στο σκορ. Ωστόσο ο ΓΑΣΚ δεν απέφυγε τα λάθη και τις αστοχίες καθώς θα μπορούσε στο πρώτο μέρος που είχε και την ψυχολογία των παικτών του ανεβασμένη, να πάρει το προβάδισμα με τουλάχιστον τρία γκολ διαφορά.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν δυνατή παρουσία, ισοφάρισαν αλλά δεν μπόρεσαν να βγουν μπροστά και όταν ήρθε η κόπωση και η απογοήτευση η ΑΕΚ επικράτησε κατά κράτος και πέτυχε δίκαια μια άνετη νίκη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του ΓΑΣΚ έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και προσπάθησαν με όλες τους τις δυνατότητες διεκδικώντας επί ίσοις όροις τη νίκη. Το ότι δεν τα κατάφεραν δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Η προσπάθεια για τη νίκη έγινε και με το παραπάνω.
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 7-9, 12-14 (ημχ.), 14-18, 18-27, 24-30.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Ε.Πιπελίδης): Σκάρλος, Ασίκης 1, Κυπραίος 4, Πομπίλιο 4, Τσαβδάρης 1, Χατζηαγαπίου, Δημάκης 4, Μπόμπουρας 1, Ποπόφσκι 5, Σιμιτζής 1, Τριανταφύλλου, Γκιντίδης 3, Μωϋσής.
ΑΕΚ (Γ.Αρβανίτης): Καφφάτος, Στρέμπατς 3, Μπακαούκας 8, Μεγαλοοικονόμου 2, Κουτσής, Λάσιτσα 3, Βακάλης 1, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 2, Κόντης 4, Ασαρίδης 2, Τσαούσης 4, Τσίγκης 1.