Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2018 21:26

Μπάσκετ: Πρωταθλήματα ΕΚΑΣ ΚΕ.Μ.

Α' ΕΚΑΣΚΕΜ
Πιερικός Αρχέλαος-Αετός Κιλκίς 60-42
Στο κλειστό της Κατερίνης για την 3η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ ο Πιερικός Αρχέλαος έθεσε τις βάσεις της ευρείας νίκης του από το πρώτο ημίχρονο με όπλο του την εξαιρετική του άμυνα. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με 32-20, διαφορά που διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο για να τη διευρύνει στο τελευταίο φτάνοντας στο τελικό 60-42. Την επόμενη (4η) αγωνιστική ο Αετός υποδέχεται στο Κιλκίς τον ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

Τα δεκάλεπτα: 12-6,32-20, 44-32,60-42
Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Αραβίδης, Κιουσές 7, Νταμοτσίδης, Κακανόπουλος, Φιλιππίδης 5, Κωνσταντινίδης, Ιατρού 6, Κόγιας 8, Βακουφτσής 2, Μαργαριτίδης 4,Αμοιρίδης 10.

Αλέξανδρος Αξιούπολης 64-61
Οι Ατρόμητοι Πανετελεήμονα - Νέας Σάντας επικράτησαν στο κλειστό του Γαλλικού του Αλέξανδρου Αξιούπολης στον αγώνα για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' ΕΚΑΣΚΕΜ
Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο α' δεκάλεπτο με τον Αλέξανδρο να προηγείται 18-19 στην ολοκλήρωσή του. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο β' δεκάλεπτο πέρασα μπροστά με 34-30, διαφορά που διεύρυναν στο τρίτο σε οχτώ πόντους.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν,, μείωσαν τη διαφορά, αλλά τελικά οι Ατρόμητοι πήραν τη νίκη με διαφορά ενός τρίποντου.
Δεκάλεπτα: 18-19,34-30,47-39,64-61
Ατρόμητοι (Λαδάς): Σ. Δάγκλιαρης, Κεσώφ 2, Βέττης, Ζάλτος, Βλαχόπουλος 3, Α. Δάγκλιαρης 26, Πανταζής 10, Αράπογλου, Μανωλούδης, Σέμπρος 20, Σωτηρόπουλος, Ναρλίδης 3.
Αλέξανδρος (Μπεσίρης): Τραπεζανίδης, Καλογεράκης, Βακιρλής 19, Παρίσης, Μαυρόπουλος 12, Σιώπκας 11, Βαλσαμίδης 4, Γρηγοριάδης 2, Καπνόπουλος 7, Καλαβάζης 2, Παντηρμάς 4.

ΚουΠα Κιλκίς-Κολινδρός 74-35
Από την πρώτη περίοδο κιόλας η ΚουΠα Κιλκίς έχτισε διαφορά απέναντι στον Κολινδρό στον αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β' ΕΚΑΣΚΕΜ στο κλειστό του Κιλκίς
Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής όλον τον αγώνα κάτι που αντικατοπτρίζεται και στο τελικό νταμπλ σκορ.
Δεκάλεπτα: 19-8, 40-14,57-26,74-35
ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Ανδρεάδης 2, καπνίδης 2, Κώτσης, Σκάλε 9, ΨΦωμιάδης 3, Μπαξεβάνης 9, Χοτουμανίδης 12, Τσουλφαίδης 5,Παπαδόπουλος 5, Μουστάκας 18, Υφαντίδης 4, Ποζίδης 5.

ΑΟΚ Γουμένισσας-ΓΑΣ Βαφύρας 64-50
Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης επιβεβαίωσε τον τίτλο του και το τελικό 64-50 στο κλειστό της Γουμένισσας αποδίδει πλήρως δικαιοσύνη και την εικόνα του αγώνα. Ο ΑΟΚ έχτιζε κάθε δεκάλεπτο διευρύνοντας συνεχώς τη διαφορά του.
Τα δεκάλεπτα: 15-12,31-24,44-34,64-50
ΑΟΚ Γουμένισσας (Παμπουχίδης): Α. Τάσιος, Τζάκος 7, Καλβάκης 7, Πούλος 18, Κώστας 4, Μπέλτσης 13, Β. Τάσιος, Παύλος Τάτσης 4, Αντωνίου, Παν. Τάτσης 10, Σαμαράς