Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, 6:40:42 πμ
Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2010 11:41

«Οκτάσφαιροι» οι Νέοι του Αλέξανδρου Κιλκίς

Καταιγιστική ήταν και πάλι η ομάδα των Νέων της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς, που επικράτησε το Σάββατο εκτός έδρας της Δόξας Αδένδρου με 8-0. Η ομάδα του Ηλία Ξανθόπουλου κατάφερε να πετύχει τέσσερα τέρματα σε κάθε ημίχρονο και να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Το σκορ άνοιξε στο 20’ ο Τσαχαλίδης με κεφαλιά, μετά από συνδυασμό σε εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 31’ ο Δροσαλάκης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διπλασίασε τα τέρματα του Αλέξανδρου. Έξι λεπτά αργότερα, ο Σιδηρόπουλος Στέφανος διαμόρφωσε το 3-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο με σκορ 4-0, αφού στο 40’ ο Χειμωνίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας.
Στην επανάληψη, ο Αλέξανδρος συνέχισε το ίδιο αποτελεσματικά, με το Μαλάτο να ευστοχεί με σουτ έξω από την περιοχή και να κάνει το 5-0, ενώ ο Παντελίδης στο 53’ με τον ίδιο τρόπο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0. Το 7-0 διαμορφώθηκε στο 60’ με σουτ του Συμεωνίδη, ενώ το τελικό 8-0 έγινε στο 75’ με πλασέ του Σάλλο μέσα από την περιοχή.
ΝΕΟΙ: Πεχλιβανίδης, Ανανιάδης, Τσαχαλίδης (41’ Σάλλο), Παπαδόπουλος Σταύρος (41’ Παπαδόπουλος Δημήτρης), Τορνικίδης, Μαλάτος, Χειμωνίδης (41’ Λαπιασβίλι), Δροσαλάκης, Σιδηρόπουλος Στέφανος (41’ Παντελίδης), Συμεωνίδης, Ηλιάδης (41’ Τριγώνης).

Νίκη και για
τους Προπαίδες
Με νίκη συνέχισε και η ομάδα Προπαίδων της Ακαδημίας, επικρατώντας με 6-2 των Κανονιέρηδων, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Προπαίδων της ΕΠΣ Μακεδονίας. Τα σπουδαία έγιναν στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-1, με το δεύτερο μέρος να αποκτά χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας. Για την ιστορία, τα γκολ πέτυχαν οι Τσολακίδης (2), Γρόσης, Λίκα, Σαρίδης, Παπαδόπουλος Γεώργιος.
Στο περιθώριο του αγώνα των Προπαίδων, την πρώτη του αναμέτρηση της χρονιάς είχε και το τμήμα των νηπίων (bambini), όπου τέθηκαν αντιμέτωποι με την ομάδα των Λεόντων, με τους μικρούς ποδοσφαιριστές να έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν μια σημαντική αγωνιστική εμπειρία. Όσο για το σκορ, χάθηκε ο λογαριασμός…!