Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 1:58:52 πμ
Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2007 09:42

ΠΑΟΝΕ - ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ 2-1 Αιφνιδιάστηκε η ΑΕΠ και ηττήθηκε

Για ακόμη μια αγωνιστική η ΑΕ Πολυκάστρου δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης εκτός έδρας, αλλά αντιθέτως γνώρισε εκ νέου την ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από τον ΠΑΟΝΕ. Οι Πολυκαστρινοί παρά την καλή ψυχολογία τους αλλά και την φυσική τους κατάσταση αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν δύο τέρματα. Οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν κυρίως με στημένες φάσεις αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 και να βρεθούν στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι παιζόταν στο χώρο του κέντρου με τους γηπεδούχους να έχουν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας. Το πρώτο σουτ του αγώνα έγινε από τον Μπλιθικιώτη μετά από μπαλιά του Γκολιεμπιέφσκι, όμως κατέληξε άουτ όπως και το σουτ του Γεροντίδη για την ΑΕΠ λίγα λεπτά αργότερα. Στο 12’ έπειτα από πάσα του Θ. Ναλμπάντη στην πλάτη της άμυνας του Πολυκάστρου, ο Τοπάλης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα Καρακούτση, τον πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ορλίνσκι, ο Γκολιεμπέφσκι με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 21’ ο Παρλάκογλου εκτέλεσε φάουλ αλλά την κεφαλιά του Κάλφα μπλόκαρε ο Καλογεράκης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 33’ με τον Παρλάκογλου να εκτελεί φάουλ και ο Τζελέπης με κεφαλιά έκανε το 2-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ στο 40’ με τον Ναλμπάντη να αστοχεί από καλή θέση ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκει στο Πολύκαστρο όταν ο Κουκουλέκης έπιασε ένα δυνατό βολέ, όμως ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ε τους γηπεδούχους απειλούν την εστία της ΑΕΠ με τον τερματοφύλακα Καρακούτση να έχει κατεβασμένα τα «ρολά» ενώ στο 68’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Τζιώρα από τον Μαλιούφα.
ΠΑΟΝΕ: Καλογεράκης, Πουταζίδης, Ζυγογιάννης, Τσιμογιάννης, Μαλιούφας, Σερέτης, Ορλίνσκι (77’ Αραμπατζής), Μπλιθικιώτης, Γκολιεμπέφσκι, Τοπάλης (90’ Σαχινίδης), Θ. Ναλμπάντης (83’ Κατιανός).
ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ: Καρακούτσης, Χιντζίδης (78’ Κουγιουμτζίδης), Παρλάκογλου, Τζελέπης, Κάλφας, Στοϊλοφ, Γεροντίδης, Κουκουλέκης, Αντωνάκης (30’ Τζιώρας), Ιωαννίδης (55’ Τζήκας), Κουτσάγιας.