ο Φώτης
Ζάικος.

Αργυρούπολη- Κιλκισιακός 1-4
Και μαθηματικά πρωταθλητής
Μια ακόμα νίκη, αυτή του Σαββάτου επί του Ηρακλή και  ο Κιλκισιακός  στέφθηκε  πρωταθλητής μέσα στην Αργυρούπολη και  επιστρέφει στη Γ΄ Εθνική, σφραγίζοντας τον τίτλο τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν!
Μια χρονιά εντυπωσιακή για τον Κιλκισιακό.. Με 62 βαθμούς, 20 νίκες και δύο ισοπαλίες σε 22 παιχνίδια, και 21 βαθμούς διαφορά, δεν άφησε κανένα περιθώριο στις άλλες ομάδες.

Η διαφορά ήταν στην ποιότητα
Ο Κιλκισιακός είναι ποιοτικότερη ομάδα, ήταν  και σοβαρός όπως στην Πλαγιά το περασμένο Σάββατο οπότε η νίκη του ήρθε φυσιολογικά. Μάλιστα στο 40’ με το σκορ στο 0- 2 η Πλαγιά έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρωσίδη με δεύτερη κίτρινη και δοθέντος ότι παρατάχθηκε με 11άδα ανάγκης λόγω πολλών απουσιών  ο αγώνας κρίθηκε οριστικά.

Την Κυριακή, 05 Μαρτιου 2017, πραγματοποιήθηκε φιλικό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΤΑΕ ΚΒΟ-ΝΤΟ για τις ηλικίες Παμπαίδων - Παγκορασίδων, Παίδων -Κορασίδων, Εφήβων – Νεανίδων στο γήπεδο της Καλαμίτσας στην Καβαλα.
Η συμμετοχή των αθλητών και φίλων του αθλήματος ήταν πολύ μεγάλη. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό στάδιο Καλαμιτσας ένα στάδιο υπόδειγμα για τις αθλητικές του εγκαταστάσεις. Από τον σύλλογο Άθλος Κιλκίς συμμετείχαν οι παρακάτω αθλητές.

Ήταν σοβαρός και αρκούσε
Μονόλογος για τον Κιλκσιακό ήταν το παιχνίδι αφού ο φιλοξενούμενος Μακεδονικός είχε ένα καλό σουτ στον αγώνα που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας Ζάικος.
Από πολύ νωρίς οι παίκτες του Μάκη Δανδίκα έδειξαν τις διαθέσεις τους και άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Νίκο Μπελίτσα. Γρήγορο ποδόσφαιρο από τους γηπεδούχους που είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 22' με βολίδα του Κουραλίδη.
Τρία λεπτά αργότερα το Πολύπετρο είχε καλή στιγμή όμως ο Ζάικος σταμάτησε τον Σαββόγλου. Στο 32' ο Μπελίτσας κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Δημήτρης Δρόσος.

Αγαπητοί γονείς,
η αξιοποίηση των ταλέντων και ο έλεγχος της προόδου των νεαρών ποδοσφαιριστών είναι πλέον αναγκαία στον προγραμματισμό των ακαδημιών. Η σύγχρονη προπονητική απαιτεί τακτικό έλεγχο σε όλες τις παραμέτρους της απόδοσης για τους νεαρούς ποδοσφαιριστές. Στα πλαίσια του προπονητικού μας σχεδιασμού σε συνεργασία με την ΠΑΕ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ, η Ακαδημία μας θα πραγματοποιήσει εξειδικευμένεςαξιολογήσεις και θα εκτιμηθούν οι παρακάτω φυσικές και αντιληπτικές ικανότητες καθώς και τα σωματομετρικά χαρακτηριστικά:

Πέμπτη, 02 Μάρτιος 2017 20:19

Η Ακαδημία Αλέξανδρος στο 2ο Φεστιβάλ Ακαδημιών

Η Ακαδημία ποδοσφαίρου ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κιλκίς, στο πλαίσιο ένταξης της στις 125 καλύτερες Ακαδημίες του δικτύου που υποστηρίζονται, από το πρόγραμμα των Χρυσών Ακαδημιών της ΟΠΑΠ ΑΕ ανακοινώνει την συμμετοχή της στο 2ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ Ακαδημιών που θα γίνει στο Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων στην Θεσσαλονίκη στις 5 Μαρτίου.

Χαλαρός ο πρωτοπόρος
Σα χαμηλή πτήση ο Κιλκισιακός παραχώρησε ισοπαλία – τη δεύτερη φετινή- στη Μεγάλη Βρύση στην πολύ καλή τοπική ομάδα του Αστέρα που φέτος πραγματοποιεί εντυπωσιακή πορεία. Στο πρώτο μέρος όλα απεικονίζονται στο σκορ ημιχρόνου, 0-0.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν κάπως, αν και ο αγωνιστικός χώρος δεν ευνοούσε ιδιαίτερα το ποιοτικό παιχνίδι. Χωρίς να …πετάει στο γήπεδο ο Κιλκσιακός προηγήθηκε με τον Μπελίτσα στο 59’. Ο Αστέρας εφτά λεπτά πριν τη λήξη ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Διονυσιάδη και έσπασε έτσι το σερί των 1517 αγωνιστικών λεπτών απαραβίαστης εστίας του πρωτοπόρου.
Ήταν ένα αποτέλεσμα γοήτρου για τον Αστέρα καθώς μάλιστα στον Κιλκισιακό δεν κόστισε και ιδιαίτερα αφού παρέμεινε η διαφορά των 12 βαθμών από τη δεύτερη Γουμένισσα που επίσης  ήρθε ισόπαλη με τον Αλέξανδρο στο Κιλκίς.