Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024, 7:24:44 πμ
Πέμπτη, 16 Μαϊος 2019 21:04

Άγγιξε το διπλό στο Καμπάνη

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το πρώτο παιχνίδι play off των Νέων του Αλέξανδρου στο Καμπάνη με την τοπική Δόξα .

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου να προηγούνται στο α΄μέρος 2-0 και να χάνουν και αρκετές ευκαιρίες να αποκτήσουν ευρύτερο προβάδισμα. Στο β΄ ημίχρονο η εικόνα ήταν διαφορετική με τους γηπεδούχους να αποκτούν τον έλεγχο του αγώνα, τον οποίο έφεραν στα ίσα. Μάλιστα απώλεσαν και ευκαιρίες για την ολική ανατροπή.
Το 1-0 για τις Ελπίδες έγινε στο 8’ όταν σε πίεση διαρκείας η μπάλα ανακτήθηκε και με γρήγορο συνδυασμό Αλμπανίδη, Δημητριάδη και Τζιάνα ο Παπαδόπουλος βρέθηκε τετ-α-τετ και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν από κόρνερ του αντιπάλου και την απόκρουση της μπάλας ο Ζαφειρόπουλος οδήγησε μέχρι το κεντρικό τρίτο στον αριστερά έξω διάδρομο και με διαγώνια πάσα στον Αλμπανίδη, ο οποίος πέρασε στην ταχύτητα τους δυο αντιπάλους του, εκτέλεσε άψογα τον αντίπαλο τερματοφύλακα με σουτ από το ύψος της περιοχής πέναλτι. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα των Ελπίδων είχε την ευκαιρία να πετύχει και άλλα τέρματα αλλά δεν τα κατάφερε σε τρία τετ-α-τετ. Στο 21’ και 35’ με τον Ζαφειρόπουλο και στο 43’ με τον Δημητριάδη.
Στο β΄ μέρος η αλλαγή σχηματισμού εξ αιτίας του τραυματισμού του Βας. Νικολαΐδη επηρέασε την απόδοση των νεαρών πιτσιρικάδων με αποτέλεσμα στο 63’ το Καμπάνη να μειώσει σε 2-1 με εκτέλεση πέναλτι. Το 2-2 ήρθε στο 78’ όταν από αδράνεια της άμυνας , σταμάτησε το μαρκάρισμα διότι πιθανό η μπάλα να πέρασε άουτ , με κοντινό πλασέ.
Και οι δυο ομάδες είχαν την ευκαιρία να κλέψουν το ματς όταν στις καθυστερήσεις από εκτελέσεις φάουλ αμφοτέρων των δύο αντιπάλων εκτός περιοχής πέναλτι ο μεν γηπεδούχος είχε οριζόντιο δοκάρι και οι δε Ελπίδες απόκρουση πάνω στην γραμμή σε προσπάθεια μετά από ασταθή ενέργεια του τερματοφύλακα. Επόμενο παιχνίδι για την β΄ ομάδα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς την ερχόμενη Κυριακή στις 5.00μ.μ. στην Αργυρούπολη με τον τοπικό Ηρακλή για την 2η αγωνιστική των play off.
Στους νεαρούς ποδοσφαιριστές αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια καθώς πέτυχαν τη συμμετοχή τους στα play off παρά το νεαρό της ηλικίας τους.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μουχτάρης, Δημητριάδης, Μαργαριτόπουλος (71’ Ζάλτος), Νικολαΐδης (46’ Μπούνζτρα), Πολυχρόνου, Τζιάνας, Αλμπανίδης, Ρεμπετσιώτης (84’ Παρτσαλίδης), Παπαδόπουλος (85’ Σοφής), Κατσάρας, Ζαφειρόπουλος.