Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 1:10:49 μμ
Τετάρτη, 18 Φεβρουαρίου 2015 21:26

ΑΙΑΣ - ΑΤΛΑΣ: 1-3 Ιστορικός θρίαμβος

Ιστορικής σημασίας νίκη πέτυχε στο τοπικό ντέρμπι του Κιλκίς ο Άτλας ο οποίος επικράτησε του συμπολίτη Αία με 3-1 σετ. Το συγκρότημα πέτυχε το παρθενικό τρίποντο στον 1ο όμιλο της Β'  εθνικής κατηγορίας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ομάδα του Άτλα ήταν η Έφη Μεσιάρη η οποία πήρε από το χέρι τις συμπαίκτριές της και τις οδήγησε στην νίκη. Σημαντικό κλειδί στη κατάκτηση του τριπόντου από πλευράς των νικητών έπαιξε και η Βέργου η οποία μετά το τρίτο σετ ανέβασε την απόδοση της και με καθοριστικούς πόντους συνέβαλε τα μέγιστα στην κατάκτηση της νίκης.

Από πλευράς Αίαντα αν και ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι κατακτώντας το πρώτο σετ στην συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα των τυπικά φιλοξενούμενων.
Οι γηπεδούχοι στο πρώτο σετ με πολύ καλό σέρβις δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Άτλα και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με 11-7 και 18-12. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω. Με καλό σέρβις ροκάνισαν την διαφορά ισοφάρισαν στο σκορ στο 22-22 ωστόσο κάποια λάθη έδωσαν την πρωτοπορία στο Αίαντα με 25-22.
Και στο δεύτερο σετ ο Αίας ξεκίνησε δυναμικά. Με καλή επιθετική τακτική και με λίγα λάθη προηγήθηκε με 4-0 και 14-7 βάζοντας δύσκολα στον Άτλα και δείχνοντας ότι είναι πολύ κοντά και στην κατάκτηση του δεύτερου σετ. Ωστόσο δεν υπολόγιζαν  την ψυχή των παικτριών του Άτλα. Το 14-7 έγινε 14-17 με το πολύ καλό σέρβις της Πετρίδη το οποίο δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Αία. Η Μεσιάρη πήρε το ...όπλο της και "βομβάρδιζε" συνέχεια στην επίθεση οδηγώντας τον Άτλα στην κατάκτηση του σετ με 19-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε παιχνίδι για γερά νεύρα. Με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να μην μπορεί η μια να ξεφύγει με μεγάλο προβάδισμα. Το σετ θα κατέληγε στην ομάδα που θα ήταν πιο ψύχραιμη και με τα λιγότερα λάθη. Αυτή ήταν ο Άτλας ο οποίος με τις Μεσιάρη από τα άκρα και την Βέργου από την θέση της διαγωνίου πέτυχαν καθοριστικούς πόντους και η ομάδα τους κατέκτησε το σετ με 25-22 κάνοντας το 1-2.
Και το τέταρτο σετ είχε την ίδια κατάληξη με το τρίτο. Οι δυο αντίπαλοι να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας και να εναλλάσσονται στο σκορ. Εδώ όμως ανέλαβε δράση η Βέργου η οποία πήρε το παιχνίδι πάνω της και με συνεχόμενους πόντους έφερε τον Άτλα στο 25-22 και στην πρώτη νίκη στην ιστορία του γυναικείου τμήματος.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 22-25, 22-25.

ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: ΤΣΑΚΑΛΑΚΗ ΤΑΝΙΑ (έφορος) ΑΛΑΤΖΟΓΛΟΥ ΑΘ. (γυμναστής), ΝΑΛΜΠΑΝΤΙΔΟΥ, ΚΩΝ/ΔΟΥ Χρ, ΚΩΝ/ΔΟΥ Ε, ΧΝΙΤΙΔΟΥ, ΚΟΤΙΔΟΥ, ΛΑΙΟΥ, ΚΑΝΤΙΔΟΥ, ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΟΥ, ΜΑΤΣΚΟΥ, ΣΑΛΑΜΑΝΔΡΑΚΗ, ΣΤΑΜΠΟΥΛΗ, ΠΑΖΑΡΤΖΙΚΛΗ (λ).
ΑΤΛΑΣ ΚΙΛΚΙΣ: : ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΤ.(προπονητής), ΧΕΙΡΟΥΛΗΣ Γ. (βοηθός προπονητή) ΣΕΡΑΣΚΕΡΗΣ Σ. (φροντιστής), ΤΣΑΧΑΛΙΔΟΥ Ε. (έφορος),  ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ, ΑΜΑΞΟΠΟΙΟΥ, ΒΕΡΓΟΥ, ΠΕΤΡΙΔΗ , ΜΕΣΙΑΡΗ , ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΒΑΤΑΜΙΔΟΥ, ΠΑΤΑΡΑ, ΑΛΑΓΚΙΟΖΙΔΟΥ, ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ, ΜΠΕΡΜΠΕΡΗ, ΠΡΟΔΑΝΑ (λ)