Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 5:22:45 μμ
Παρασκευή, 05 Απριλίου 2019 15:48

Ισοπαλία στο προτελευταίο εντός έδρας ματς για τον Αλέξανδρο Κιλκίς

Με σκορ 2-2 έληξε ο εντός έδρας αγώνας της Α ομάδος της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Αλέξανδρος Κιλκίς με την ομάδα του Κεραυνού Πέρνης που αγωνιζόταν για την σωτηρία της.

Η ομάδα του Αλέξανδρου επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και βρέθηκε να προηγείται με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Αηδονίδη στο 33’ με κεφαλία από εκτέλεση φάουλ του Προβατίδη. Ένα πρώτο ημίχρονο που είχε στο 11’ δοκάρι του Προβατίδη και δυο ωραίες επεμβάσεις του Ζάικου στο 5’ & 35’. Το δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε εικόνα και το 2-0 έγινε από τον Προβατίδη στο 78’ όταν σε αντεπίθεση βρέθηκε τετ-α-τετ. Ενώ όλα έδειχναν σίγουρο άλλο ένα τρίποντο και καλύτερη βαθμολογική θέση, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και η κακή διαιτησία έφεραν την ισοφάριση με την αρχή να γίνεται στο 87' σε φάση που δεν υποδείχτηκε καθαρό επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα Νίκο Ζάικο και να ολοκληρώνεται στο 96' όταν από εκτέλεση κόρνερ και σε φάση διαρκείας, η οποία είχε νέο επιθετικό φάουλ στον Κώτσια, ο αντίπαλος τερματοφύλακας που προωθήθηκε, χρίστηκε σκόρερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Μελανό σημείου του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Βαχαρέλη ο οποίος θα αξιολογηθεί σήμερα από το ιατρικό επιτελείο της Κιλκισιώτικης Ακαδημίας. Επόμενος αγώνας του Αλεξάνδρου την ερχόμενη Κυριακή στην Ξάνθη με τον Άρη Αβάτου.
Σύνθεση : Ζάικος, Μπουλγουρίδης, Βόσδου, Κάργας, Κώτσιας, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης (46’ Σερταρίδης), Αηδονίδης (79’ Βαχαρέλης)(88’ Κερτούκα), Αγαθαγγελίδης, Προβατίδης, Βασιλειάδης.