Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 9:16:08 πμ
Σάββατο, 29 Μαρτίου 2008 04:26

Το Κύπελλο στο Πάϊκο

Ο Κιλκισιακός έχει κατακτήσει το Κύπελλο της ΕΠΣ Κιλκίς πολλές φορές. Μάλιστα από το 2005 ως το 2007 το κατέκτησε συνεχόμενα. Μόνο που στον φετινό τελικό δεν τα κατάφερε, καθώς ηττήθηκε στα πέναλτι από το Πάϊκο Γουμένισσας με 5-4. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρίς τέρματα όπως και η παράταση. Για το Πάϊκο είναι η τέταρτη φορά στην ιστορία του που αναδεικνύεται Κυπελλούχο. Από το 1979 είναι ο έβδομος τελικός Κυπέλλου που κρίνεται στην διαδικασία των πέναλτι.
Υπό το φως των προβολέων στο δημοτικό στάδιο Χέρσου, οι 700 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν παρά το κρύο, δεν ευχαριστήθηκαν καθόλου θέαμα, καθώς τα δύο συγκροτήματα μοιράστηκαν την υπεροχή, με δυνατές μονομαχίες κυρίως στο χώρο του κέντρου, χωρίς σπουδαίες και αξιοσημείωτες ευκαιρίες.
Η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο έκτο λεπτό της παράτασης όταν ο Μπουλαλάς μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή, την «έσπασε» στον Παπαδόπουλο αλλά το σουτ του τελευταίου κατέληξε απελπιστικά άουτ. Στο 105’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βουτσάς, στο 112’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κεσίδης ενώ στο 113’ με απευθείας κόκκινη πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια ο Παπαδόπουλος.
Στα πέναλτι, όπου κρίθηκε και η νίκη, οι παίκτες του Πάϊκου ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι ενώ από τον Κιλκισιακό στο τελευταίο κρίσιμο πέναλτι ο Μπουλαλάς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έξω. Ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες, παράγοντες και φιλάθλους της Γουμένισσας για την κατάκτηση του Κυπέλλου.
Πριν την έναρξη του αγώνα διεξήχθη αγώνας μεταξύ των ακαδημιών του Πάϊκου και του ΔΑΚ Κιλκίς. Τα μετάλλια όπως και τα κύπελλα απένειμε ο αντιπρόεδρος της ΕΠΣΚ Βλαδίμηρος Παναγιωτίδης, πλαισιωμένος από τα μέλη της Ένωσης Σ. Αντωνιάδη, Μ. Βασιλειάδη, Κ. Γαβριηλίδη, Αιμ. Δεβετζόπουλο, Γ. Κιουρτσίδη.
Παρόντες ήταν μεταξύ άλλων ο αντινόμαρχης Κιλκίς Χρ. Γκουντενούδης και οι Δήμαρχοι Κιλκίς Δ. Τερζίδης, Γουμένισσας Στ. Παπαπαναγιώτου και Χέρσου Χρ. Ανθρακίδης.
Μπουλαλάς αστόχησε
Διαιτητής ήταν ο κ. Κεμεντσετσίδης με επόπτες τους Πεντζερετζή και Τσαμπαζάκη με τέταρτο τον κ. Καζακίδη
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: Θεοδωρίδης, Πεχλιβάνης, Ν. Γρηγοράκης, Χ. Παπαδόπουλος, Γκοτζίδης (62’ Αρδάλης), Κουβατσίδης, Αθανασιάδης, Παυλίδης (99’ Βουτσάς), Π. Γρηγοράκης, Σαμουηλίδης, Γιάντσης.
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Μπαλάσκας, Βογιατζής, Λαζαρίδης, Κεσίδης, Μυροφορίδης, Στεφανίδης, Μπουλαλάς, Τζεβελέκης (53’ Ιωαννίδης), Κράββαρης, Γιλτίδης (62’ Παπαδόπουλος), Ελευθεριάδης (96’ Παυλίδης).