Τρίτη, 14 Μαΐου 2024, 12:13:26 πμ
Κυριακή, 28 Απριλίου 2024 20:00

Κιλκισιακός: Έχασε νίκη και ισοπαλία στις καθυστερήσεις

Δραματικά σε βάρος του Κιλκισιακού αποδείχθηκαν τα επιπλέον λεπτά  παιχνιδιού στη Θεσσαλονίκη και στο πρώτο αγώνα για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική. Παίζοντας το Σάββατο στο γήπεδο της Ευκαρπίας (με πλαστικό τάπητα) απέναντι στον τυπικά γηπεδούχο ΙΕΚ Δέλτα ο Κιλκισιακός κρατούσε τη νίκη μέχρι και τρία λεπτά μετά το 90λεπτο.

Στο 56' ο Βαρότσης βρήκε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας τον Κακουλίδη, ο οποίος πέρασε εύκολα τον Μπούκα και σε κενή εστία «έγραψε» το 0-1 για τον Κιλκισιακό.

Κι εκεί που ο Κιλκισιακός ετοιμαζόταν να μετρήσει τους τρεις βαθμούς στο σακούλι του οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στο 94' και στο 97' ανέτρεψαν  το εις βάρος του σκορ και νίκησαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ανόδου στη Γ' Εθνική τον Κιλκισιακό με 2-1.

Στο 90+4′ ο Αβραμίδης έκανε το δυνατό σουτ, ο Αθανασίου φάνηκε να αιφνιδιάζεται βάζοντας τις γροθιές, και στην αναμπουμπούλα που ακολούθησε, η μπάλα έφτασε στον Τάχατο ο οποίος με πλασέ «έγραψε» το 1-1 για το ΙΕΚ.

Και σαν να μην έφτανε η απώλεια της νίκης προστέθηκε και η απώλεια της ισοπαλίας.  Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νικηφορίδης κερδίζοντας κόντρες έξω από την περιοχή, ανατράπηκε από τον  Τραχανά. Ο Τάχατος ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό  2-1.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ (Κώστας Θωμαϊδης): Μπούκας, Ιωακειμίδης (70΄ Σφέτκος), Ειρηνάκης (70΄ Στρουμπίνης), Μιχαηλίδης, Σούβλατζης, Άντζος, Νικηφορίδης, Διαμαντίδης, Μπουζάκης (40΄ Νατσιόπουλος), Μαυροματίδης (70΄ Αβραμίδης), Τάχατος.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ (Χρήστος Ζαρογιάννης): Αθανασίου, Πολυζάς, Ραφαελίδης, Κακουλίδης (70΄ Σερταρίδης), Τραχανάς, Γολιδόπουλος, Αμοιρίδης, Τσολακίδης, Πιπερτζής, Μπουλλάρι (85΄ Γιατισάκης), Βαρότσης (80΄ Ορφανίδης).