Κυριακή, 28 Απριλίου 2024, 8:55:09 μμ
Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2023 21:03

ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Κεραυνός Αγγελοχωρίου 2-1: Νίκη-ανάσα για τη συνέχεια

Αυτή ήταν μια επαγγελματική νίκη, από εκείνες που χρειάζεται ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης στον αγώνα του να επιβιώσει στο άκρως απαιτητικό πρωτάθλημα της γ’ εθνικής όπου συναγωνίζεται με ομάδες που πρωταγωνιστούσαν πριν χρόνια ακόμα και στα μεγάλα σαλόνια. Το μεσημέρι της Κυριακής λοιπόν στο γήπεδο της Κρηστώνης και λόγω του  χειμωνιάτικου καιρού ο αγώνας δεν προσφερόταν για υψηλό θέαμα.

Το αποτέλεσμα υπήρξε επανάληψη του αγώνα της περασμένου Μαρτίου, με 2-1 επί του σημερινού αντιπάλου και τότε για να σωθεί στην εθνική κατηγορία.

Οι τρεις βαθμοί είχαν σημασία κι αυτούς τους κέρδισε με το «σπαθί» του ο ΠΑΟΚ κι έτσι έμεινε σε απόσταση παρ’ ολίγον βολής από τις θέσεις σωτηρίας-παραμονής. Αλλά είναι τόσο νωρίς ακόμα ώστε το μόνο που προέχει είναι να προσθέτει κάθε Κυριακή βαθμούς στο σακούλι του. Κι έχει ο Θεός …

Στο πρώτο ημίχρονο …μίλησε ο ΠΑΟΚ. Ο Ρωμανίδης στο 25’ και ο Αγαθαγγελίδης  στο 42’ ήταν οι παίκτες που τον έβαλαν μπροστά στο σκορ κι έτσι η αντεπίθεση του Κεραυνού στην επανάληψη  απλά σήμανε το ψαλίδισμα της διαφοράς με το γκολ του Φράγκου στο 53’. Το τελικό 2-1 μεταφράζεται σε τρεις υπερπολύτιμους  βαθμούς. Κι αν την ερχόμενη Κυριακή επαναληφθεί το καλό απέναντι στην Επανομή ποιος την χάρη μας…