Κυριακή, 19 Μαΐου 2024, 6:56:34 πμ
Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2013 22:39

Ποδηλατικός γύρος Γουμένισσας για τους «δρόμους του κρασιού»

podhlatikos-gyros-goumenissa
Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε από την Ενωση Ποδηλατικών Σωματείων Βορείου Ελλάδος, την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας  και τον Δήμο Παιονίας ο πρώτος αγώνας ‘ΟPEN΄ ποδηλατικός γύρος «Οι δρόμοι του κρασιού», με τη συμμετοχή επαγγελματιών και ερασιτεχνών ποδηλάτων.
Στον αγώνα πήραν μέρος μεγάλα ονόματα αθλητών της ποδηλασίας, όπως ο Λουτσίδης Ανδρέας, παγκόσμιος πρωταθλητής,  και οι Αντωνιάδης, Χασαπίδης, Παράσχος, Ιορδανίδης, πανελλήνιοι πρωταθλητές. Η διαδρομή η οποία διανύσαν ήταν Γουμένισσα-Πεντάλοφος-Γρίβα-Γουμένισσα (Κυκλική 11,5km-7 Στροφών 80,5km σύνολο).
Στον ποδηλατικό γύρο συμμετείχαν 130 ποδηλάτες από όλη την Ελλάδα  (Πάτρα, Καλαμάτα, Δράμα, Ξάνθη, Κοζάνη, Έδεσσα, Θεσσαλονίκη κ.α.).
Το πρώτο πανελλήνιο ‘ΟPEN‘ κύπελλο, «δρόμοι του κρασιού», κέρδισε o Αντωνιάδης Δημήτρης, του Συλλόγου ‘Μαχητές Πεύκης’, σε χρόνο 2ώρες 20’ και 07’’.
Στο γκρουπ των 30+ νικητής αναδείχθηκε ο Δημητρακόπουλος Δημήτρης από το Σύλλογο ‘Ευκλής Καλαμάτας’, των 40+ ο Κηπουρός Χρήστος από τον Σύλλογο ‘Χίλια Δέντρα’, των 50+ ο Sixmis Fild από τον Σύλλογο ‘Χίλια Δέντρα’, ενώ στην κατηγορία εφήβων πρώτος τερμάτισε ο Ρακιτζόπουλος Θεόδωρος του Συλλόγου ‘Βέλος’ και στην κατηγορία παίδων ο Πάσχος Σταύρος του Συλλόγου ‘Ποδηλάτες’