Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024, 10:54:40 μμ
Τρίτη, 23 Απριλίου 2024 09:57

Αλέξανδρος Κιλκίς: Η δράση στην ΕΑΚΕ

Στις εγκαταστάσεις του Μακεδονικού αγωνίστηκαν η Κ9 «Μπάρτσα», η Κ10 «Φιορεντίνα» και η Κ12 «Παρί» για την ΕΑΚΕ οι δύο πρώτες και σε φιλικό η τελευταία. Από την μεριά της δύο αγώνες έδωσε η Κ8 «Πόρτο» στον Ντίνο Κούη, ενώ και η Κ11 «Μαρσέιγ» αγωνίστηκε με τον Εθνικό Ευόσμου στους Κανονιέρηδες και επικράτησε με 2-0. Συνεχείς αγώνες για τα τμήματα του Αλέξανδρου, που τα δίνουν όλα κάθε εβδομάδα!

Η δράση στην ΕΠΣ Μακεδονίας

Η Κ13 «Μίλαν» ηττήθηκε με 5-0 από τον ΠΑΟΔ στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας το μεσημέρι του Σαββάτου. Η ομάδα μας είχε αρκετές ευκαιρίες τις οποίες όμως δε μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε τέρμα σε αντίθεση με τον ΠΑΟΔ που βρήκε δίχτυα στις περισσότερες φορές που «απείλησε».

Φοβερή ανατροπή και νίκη με 4-3 για την Κ17 «Τσέλσι», συνεπικουρούμενη με την Κ15 «Μάντσεστερ» στο παιχνίδι της το πρωί του Σαββάτου με τη Νεάπολη στο πλαστικό Νεάπολης. Η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο πρώτο μέρος, όμως με δύο τέρματα του Γκόγκου και άλλα δύο εκπληκτικά τέρματα του Τσαβδαρίδη έφτασε στην φοβερή ανατροπή!

Η μικτή Κ14 (11 ποδοσφαιριστές) και η Κ15 (5 ποδοσφαιριστές) του Αλέξανδρου Κιλκίς κέρδισε με 5-4 την Κ15 του Παναθηναϊκου στο γήπεδο της Ελπίδας Ευόσμου το μεσημέρι του Σαββάτου για την δεύτερη φάση της ΕΠΣ Μακεδονίας. Εντυπωσιακό σε ρυθμό και διακύμανση το παιχνίδι, με ανατροπές και τον Αλέξανδρο να φτάνει στη νίκη με δύο γκολ του Κηροποιού και από ένα του Αντωνιάδη, του Παντελίδη και του Νικολαΐδη.

Στον μικρό τελικό της Κ17 ΕΠΣ Μακεδονίας ο Αλέξανδρος Κιλκίς

Δεν τα κατάφερε η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς και αποκλείστηκε από τον τελικό της ΕΠΣ Μακεδονίας μιας και στον δεύτερο ημιτελικό απέναντι στον Μακεδονικό ηττήθηκε με 7-6 στην διαδικασία των πέναλτι, μιας και ο Μακεδονικός επικράτησε με 3-1 στην κανονική διάρκεια, σκορ που είχε επιβληθεί και ο Αλέξανδρος στο πρώτο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορούμε να πούμε πως η ομάδα μας ήταν καλύτερη, και άνοιξε το σκορ στο 21’ με τον Γρηγοράκη με εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Δύο λεπτά αργότερα ο Μακεδονικός έφτασε στην ισοφάριση από στατική φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ομάδας μας δεν ήταν αυτή που θα θέλαμε, με τον Μακεδονικό να βρίσκει δύο φορές δίχτυα στο 53’ και στο 63’ εκμεταλλευόμενος αμυντικές αδράνειες.

Έτσι το παιχνίδι «οδηγήθηκε» στην «ρώσικη ρουλέτα». Εκεί όλα είναι 50-50 με τον Μακεδονικό να είναι ο τυχερός της διαδικασίας. Συγχαρητήρια στον Μακεδονικό για την πρόκριση και καλή επιτυχία στον τελικό.