Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 10:04:57 μμ
Τρίτη, 12 Μαρτίου 2024 09:55

Νίκη παραμονής για τον Αλέξανδρο Κιλκίς

Μεγάλο διπλό για τον Αλέξανδρο Κιλκίς με 2-1 στον Εύρωπο επί του τοπικού Απόλλωνα και ολοένα και πιο κοντά στη παραμονή η ομάδα μας! Ουσιαστικά ο Αλέξανδρος πέρα από τους Κόλα και Μπελίτσα παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο παιδιά γεννηθέντα από το 2005 έως το 2007!

Στους 22 βαθμούς πια ο Αλέξανδρος που έφτασε σε αυτή τη νίκη μέσα σε δύσκολες καιρικές συνθήκες με συνεχή βροχόπτωση που επιβάρυνε και για τις δύο ομάδες τον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπελίτσας έβγαλε στο 6’ ωραία ασίστ στον Δεμερτζή που με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 28’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εκτέλεση πέναλτι του Μαντζάρη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλέξανδρος έφτασε κοντά στο να ανακτήσει το προβάδισμα αλλά η κεφαλιά του Καραστεργίου κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε και πάλι καλύτερα και στο 68’ ο Ξυγαλατάς με διπλό προσπάθεια πέτυχε το 2-1. Στο 72’ ο Αλέξανδρος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σακαλή, και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν και πάλι πέναλτι. Ο Μαντζάρης εκτέλεσε όμως ο Μάριος Παπαδόπουλος απέκρουσε στην δεξιά του γωνία με την βοήθεια του δοκαριού!

Μέχρι το τέλος και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Αλέξανδρος ήλεγξε το παιχνίδι και δεν κινδύνευσε, αντιθέτως έβγαλε και επιθετικές ενέργειες. Την επόμενη αγωνιστική υποδεχόμαστε στο στάδιο την Μεγάλη Βρύση!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Παπαδόπουλος, Πότκα, Ι. Αλμασίδης, Κόλα, Σακαλής, Χριστοφορίδης, Μπελίτσας (85’ Κακαβίτσας), Καραστεργίου (76’ Λαζαρίδης), Γρίβας (63’ Ξυγαλατάς), Κότσι (76’ Πόζντνιακ), Δεμερτζής (63’ Γκαμπριντασβίλι).

Η δράση στην ΕΑΚΕ!

Η Κ8 «Πόρτο» έπαιξε με τον Ντίνο Κούη στα γήπεδα του τελευταίου, ενώ η Κ9 «Μπάρτσα (με ΠΑΟΚ), η Κ10 «Φιορεντίνα» (με Μακεδονικό) και η Κ12 «Παρί» (με την Διάπλαση) στα γήπεδα του Μακεδονικού! Πολύ καλές εμφανίσεις για τις ομάδες μας, που δείχνουν πως το μέλλον προδιαγράφεται λαμπρό!

Δύο αγώνες είχε το μεσημέρι της Κυριακής η Κ11 του Αλέξανδρου Κιλκίς με το τμήμα «Μαρσέιγ» να επικρατεί πρώτα με 4-1 του Εθνικού Ευόσμου και εν συνεχεία με 6-2 της Κ13 του Π.Ο. Ξηροκρήνης. Στα γήπεδα των Κανονιέρηδων στη Θεσσαλονίκη οι αναμετρήσεις, με τα παιδιά του Κωνσταντίνου Ντουντούκη να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους!

Το Party Maske της μεγάλης μας οικογένειας!

Η αποκριάτικη γιορτή του Αλέξανδρου Κιλκίς στο Κτήμα Των Ευχών ήταν κάτι παραπάνω από επιτυχής! Οι Tsak Mpam Kids διοργάνωσαν ένα αξέχαστο πάρτυ για τα παιδιά με ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χορό  και Survivor, με τους μικρούς μας φίλους να διασκεδάζουν αφάνταστα όλο το απόγευμα της Κυριακής!

Οι παιδικές φωνές των φίλων μας από τον «Παιδόκοσμο», τον Παιδικό Σταθμό, τις Ακαδημίες Ποδοσφαίρου, Στίβου και Βόλεϊ γέμισαν τον χώρο με τις στολές να είναι εντυπωσιακές!

Η μεγάλη μας οικογένεια ευχαριστεί θερμά τους γονείς και τα παιδιά που μας τίμησαν με την παρουσία τους!

Ήττα στον πρώτο αγώνα για την Κ14!

Η πρώτη «μάχη» χάθηκε αλλά δεν χάθηκε ο πόλεμος για την Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς που μπορεί να ηττήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου με 3-1 στην Τριανδρία από τον Αινεία, αλλά στο δεύτερο παιχνίδι μπορεί να πάρει την πρόκριση.

Ανώτερος ο Αλέξανδρος στο πρώτο ημίχρονο και μεγάλη ευκαιρία με τον Αντωνιάδη στο 10’ που δεν σκόραρε σε τετ-α-τετ. Σε φάση άμυνα συνεχώς ο Αινείας στο πρώτο μέρος, δίχως όμως να έρθει το γκολ.

Στο 11’ του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαυρογενίδης έκανε εξαιρετική ασίστ στον Νικολαΐδη που με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ίδια φάση, αλλά οι αμυντικοί του Αινεία απομάκρυναν την τελευταία στιγμή.

Και εκεί που ο Αλέξανδρος ήλεγχε το ματς, ήρθε μια λάθος υπόδειξη του διαιτητή για φάουλ υπέρ του Αινεία σε θέση πλάγια αριστερά. Πολύ καλή εκτέλεση και γκολ για το 1-1. Ο Αινείας πήρε ψυχολογία από εκεί και μετά, και ήταν καλύτερος στο γήπεδο με αποτέλεσμα να φτάσει στα τελευταία δέκα λεπτά σε δύο τέρματα και να δημιουργήσει και μια δύο καλές φάσεις ακόμη.

Το Σάββατο στις 11.00 ο επαναληπτικός στο ίδιο γήπεδο.