Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 10:59:03 πμ
Σάββατο, 23 Μαρτίου 2024 22:03

ΓΑΣΚ: Πολύτιμος βαθμός στην Αθήνα κόντρα στον Ιωνικό 24-24. Ένα ακόμα βήμα και σωθήκαμε

Αν και βρέθηκε κοντά στη νίκη, ο ΓΑΣ Κιλκίς απέσπασε ισοπαλία 24-24 από τον Ιωνικό Ν. Φ σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Ο ΓΑΣ Κιλκίς γνώριζε από την αρχή πως ο αγώνας κόντρα στον Ιωνικό στην Αθήνα αποτελούσε πρόκληση και μια δύσκολη αποστολή. Ωστόσο παίζοντας κατά διαστήματα καλό χάντμπολ, κοίταξε στα μάτια στον τον αντίπαλο και στις λεπτομέρειες δεν έφυγε με την νίκη από το Κλειστό Ζαχαρίας Αλεξάνδρου.

Στο πρώτο μέρος, όπως ήταν αναμενόμενο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με το Κιλκίς ωστόσο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 2-3 τερμάτων. Είχε την ατυχία να χάσει ένα πολύτιμο γρανάζι, καθώς ο Μποτσκάρεφ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του όσο θα ήθελε. H ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 10-13.

Στο δεύτερο μέρος, ένα καλό ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους τους έδωσε…αέρα τεσσάρων τερμάτων (13-17). Ο Ιωνικός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Ο Ιωνικός ήταν μπροστά με 24-23, έχασε πέναλτι και στην επόμενη φάση ο Μπέρεζνι ισοφάρισε σε 24-24.

Στην τελευταία φάση ο Βασιλείου νικήθηκε από τον Μποροντάι και το κόρνα ακούστηκε αφήνοντας τις δύο ομάδες στην ισοπαλία.

Με τον βαθμό αυτό ο ΓΑΣ Κιλκίς παρέμεινε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και αύξησε την διαφορά του από τον Αερωπό Έδεσσας στους 2 πόντους.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 27 Μαρτίου εντός έδρας κόντρα στον Πανελλήνιο, όπου με την βοήθεια του κόσμου θα γίνει το αποφασιστικό βήμα παραμονής του ΓΑΣ Κιλκίς στην Handball Premier.