Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024, 10:54:08 πμ
Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2023 21:42

Ήττα στο νήμα για τον ΓΑΣ Κιλκίς στη Νάουσα με 24-21

Στο παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Handball Premier, o ΓΑΣ Κιλκίς ηττήθηκε στη Νάουσα από τον Ζαφειράκη με 24-21.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον ΓΑΣ Κιλκίς καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0 στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια όμως αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά κατάφερε να μειώσει με 7-5. Χαρακτηριστικό είναι ότι και αμυντικά κατάφερε να «σφίξει» και να μην δεχθεί αρκετά τέρματα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 11-7.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με το Κιλκίς να κρατά επαφή στο σκορ, χάνοντας ωστόσο πολύτιμες ευκαιρίες να μειώσει κι άλλο τη διαφορά και να διεκδικήσει το παιχνίδι με αξιώσεις. Στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στα δύο τέρματα, πιέζοντας πολύ τον αντίπαλο. Ο χρόνος όμως δεν έφτασε και η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια την ομάδα της Νάουσας με 24-21.

Πλέον ο ΓΑΣ Κιλκίς αφήνει πίσω του το σημερινό παιχνίδι και επικεντρώνεται στην πολύ μεγάλη αναμέτρηση την επόμενη βδομάδα απέναντι στον Ιωνικό. Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό εντός έδρας παιχνίδι που θα κρίνει πολλά εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος της Handball Premier και χρειάζεται η στήριξη όλου του φίλαθλου κοινού του Κιλκίς όπως κάθε φορά.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ -ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 5-0, 6-2, 7-5, 7-5, 9-5, 11-7 (ημχ.) 13-8., 16-10, 16-12, 20-15, 21-16, 24-21

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Τσαγκεράς 3, Θεοφωρόπουλος 2, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 3, Ρότζιος 1, Αθανασιάδης 1, Ασποστολίδης 5, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας 3, Φερλαχίδης, Λόλας.

ΓΑΣ Κιλκίς (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Ραντόιτσις, Μέτσης 2, Κυπράιος, Μήγγας 4, Φαχουρίδης Σ. 2, Ελευθεριάδης 3, Γιαννακίδης, Δημάκης 5, Σιγγιρίδης 2, Φαχουρίδης Α., Μπέρεζνι 2, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης, Λασκαρούδης, Ταραμονλής.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Πατιός, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/3-1/1.

ΚΥΠΡΑΙΟΣ: «ΚΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ,

ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ»

Στο γεγονός ότι η ομάδα πραγματοποίησε ένα πολύ κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας, αλλά και στο ότι η ομάδα πρέπει να ανακάμψει εν όψει της πολύ σημαντικής συνέχειας στάθηκε στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο αρχηγός του ΓΑΣ Κιλκίς Άκης Κυπραίος.

Αναλυτικά τα όσα ανέφερε: «Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Νάουσας γι αυτή τη νίκη. Εμείς κάναμε ένα πολύ κακό ξεκίνημα και βρεθήκαμε από πολύ νωρίς να κυνηγάμε το σκορ. Καταφέραμε να μειώσουμε την διαφορά, αλλά πάλι παρουσιάσαμε πολλά κενά στο παιχνίδι μας. Πλέον κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια που είναι «κλειδιά» για την ομάδα τόσο για την βαθμολογική της θέση αλλά και για την ψυχολογική της κατάσταση. Έχουμε για αρχή ένα πολύ δυνατό παιχνίδι το άλλο Σάββατο απέναντι στον Ιωνικό, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε».