Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 12:24:46 μμ
Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024 22:09

Καθοριστική νίκη και μια…ανάσα από την παραμονή στην Handball Premier ο ΓΑΣ Κιλκίς

Τη νίκη με 27-22 πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς απέναντι στον Πανελλήνιο για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier. Πλέον βρίσκεται ένα βήμα πριν την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ με τον ΓΑΣ Κιλκίς ωστόσο να έχει ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, μπαίνοντας στην θέση του οδηγού του αγώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13-10.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΓΑΣ ξεκίνησε δυναμικά και εκμεταλλεύτηκε την καλή του άμυνα και σε συνδυασμό με τις λύσεις που βρήκε επιθετικά αύξησε την διαφορά στα 6 τέρματα (18-12) στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια όμως ο Πανελλήνιος αντέδρασε βρήκε κάποια εύκολα σουτ λόγω της έλλειψης συγκέντρωσης των γηπεδούχων και μείωσε την διαφορά στα 2 γκολ.

Ωστόσο το Κιλκίς δεν έχασε την ψυχραιμία του, βρήκε το καθαρό μυαλό και με τον Μπέρεζνι να «ξεμπουκώνει» την ομάδα επιθετικά με 2 συνεχόμενα τέρματα ανέβασε και πάλι την διαφορά στα έξι τέρματα.

Κάπου εκεί όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο κόσμος που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν συγκλονιστικός και έδωσε δυναμικό παρών μετέτρεψε σε πάρτι τις κερκίδες.

Πλέον με τη νίκη αυτή ο ΓΑΣ Κιλκίς αύξησε την διαφορά του από τον 11ο Αερωπό Έδεσσας στους 4 βαθμούς 2 αγωνιστικές μέχρι το τέλος. Τυπικά στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα της Έδεσσας, χρειάζεται έναν βαθμό για να «σφραγίσει» και μαθηματικά την παραμονή του.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 6-5, 8-7, 11-8, 13-10 (ημχ.) 16-11, 18-15, 19-17, 21-17, 25-20, 27-22

ΓΑΣΚ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 3, Κυπραίος, Μήγγας 4, Φαχουρίδης Σ., Ελευθεριάδης 2, Ρίστιτς, Γιαννακίδης, Δημάκης 8, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 4, Μπέρεζνι 6, Εργκίν, Φαχουρίδης Α., Καρβουνίδης, Ταραμονλής.

ΠΓΣ (Γκίνης): Τζανακάκης, Ακαλμπεντασβίλι 3, Αναγνωστόπουλος 4, Βερτζώνης 1, Βαμβακάρης 2, Παπαδόπουλος, Στάθης 1, Μαυρομάτης, Νάκος 2, Ρούσος 3, Κουτουλογένης 4, Αλικάκος 2, Δούγιας, Σκουρτάι. Διαιητές: Γκόγκας-Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-2/3