Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 11:00:06 μμ
Τετάρτη, 07 Δεκεμβρίου 2011 22:31

ΜΠΑΣΚΕΤ Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ ανδρών: ΓΑΣ Μελίκης - "ΑΕΤΟΣ" Κιλκίς 47 - 51 Ήταν ΑΕΤΟΣ και στο ντέρμπι

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για την ομάδα του Κιλκίς με κακές επιθέσεις αλλά και άμυνες που άφηναν ελεύθερα σουτ -εύστοχα- στην αντίπαλη ομάδα. Έτσι  βρέθηκε πίσω με 16-8 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΕΤΟΣ ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να το φέρει στα μέτρα του αξιοποιώντας την καλή άμυνα - δέχτηκε συνολικά τρία τρίποντα. Κυριάρχησε στα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και πήρε το δεύτερο δεκάλεπτο με 9-17 κλείνοντας το ημίχρονο με ισοπαλία 25-25.
Το ντέρμπυ συνεχίστηκε και στα επόμενα δύο δεκάλεπτα και παρά τα συνεχόμενα τρίποντα που δέχτηκε -συνολικά 9 εύστοχα τρίποντα σε όλο τον αγώνα- βρήκε την δύναμη με πολύ πιεστική άμυνα και υπεροχή στα ριμπάουντ, να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα και να κερδίσει με 47-51.
• Τα δεκάλεπτα ήταν : 16-8, 25-25, 35-39, 47-51.
"ΑΕΤΟΣ" : (Παπαδόπουλος Δημ.) Τσάτσης 7(1), Ημερίδης 15(1), Παπαδόπουλος Συμ., Παπαδόπουλος Γ. 2, Πατσούρης 8, Ξανθόπουλος 14, Τάτσης, Κούτουλας 5.