Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024, 10:50:28 μμ
Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 20:39

Ποιος να το έλεγε… Αναγέννηση Πλαγιάς - Δόξα Δράμας 1-0

Που να φανταζόταν κι ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της Αναγέννησης ότι θα ερχόταν μια ημέρα που η ομάδα του χωριού του, της Πλαγιάς,  θα κέρδιζε μέσα στο Στάδιο του Κιλκίς-σεφτέ με τεράστια νίκη έκανε- τη θρυλική Δόξα Δράμας.

Κι όμως συνέβη την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου μια ημερομηνία που πρέπει να γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία του συλλόγου.

Πέραν του γοήτρου όμως με την νίκη της αυτή η Πλαγιά έφτασε αισίως τους 10 βαθμούς και πήρε βαθιά ανάσα ύστερα από σειρά ανεπιτυχών αγώνων.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η Δόξα Δράμας είχε μια καλή ευκαιρία με τον Μπαρέττα στο 7' λεπτό, με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να αποσοβούν τον κίνδυνο. Στο 35' λεπτό σε αναταραχή στην περιοχή της Δόξας μετά από κόρνερ από δεξιά και διπλή άστοχη έξοδο του Κολιοφούκα χωρίς να κερδίσουν κάτι περισσότερο οι γηπεδούχοι.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση μπήκε από τον συνήθη ύποπτο Παρπουτσή, ο οποίος έκανε το 1-0 στο 51' λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τίκοζογλου / Αγγελόπουλος – Κωνσταντινίδης (Μακεδονίας)ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ιωαννίδης (Σερρών)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΛΑΓΙΑΣ: Ζάϊκος, Κετά, Κουτσουζίδης , Κάργας, Σερταρίδης, Αμανατίδης, Νιζάμης, Ρεμπετσιώτης, Γρηγοριάδης, Παντελιάδης, Παρπουτσής.

ΔΟΞΑ (Φιλίππου): Κολιοφούκας, Θεοδοσιάδης, Ιορδανίδης, Ογκενερόμπου, Γιαννούσης, Τζανουλίνος, Μπαρέττας, Ρούτσης, Κόντος, Οικονομίδης, Μπράουν (79′ Γεωργιάδης).

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι:  Πετρίδης, Μπακί, Χατζηκυριάκου, Γεωργιάδης, Κυριακίδης,