Παρασκευή, 24 Μαΐου 2024, 3:53:01 πμ
Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου 2013 22:20

Βυζάντιο – Κιλκισιακός 0-3

kilkisiakos-2013-2014
Την Κυριακή ήταν η βροχή που στάθηκε εμπόδιο στη νίκη του Κιλκισαικού επί του ισχυρού Βυζάντιου μέσα στο Κοκκινόχωμα. Τη Δευτέρα ο καιρός ήταν ποδοφαιρικός και βοήθησε να αναδειχθεί η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων. Ο Κιλκισιακός όχι μόνο δεν απώλεσε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου(του διακοπέντος λόγω βροχής αγώνα της Κυριακής), αλλά στο οιονεί δεύτερο ημίχρονο της Δευτέρας διεύρυνε τη νίκη του με το θριαμβευτικό 0-3 με γκολ του Καρυπίδη στο 70’.
Μάλιστα η νίκη προσλαμβάνει μεγαλύτερες διαστάσεις αν συνυπολογιστεί ότι σχεδόν όλο το ημίχρονο (από το 50”) έπαιξε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αμανατίδης.
Στα αξιοσημείωτα ότι ο σκόρερ του τρίτου τέρματος Καρυπίδης έχασε την ευκαιρία για το 0-4 στην εκπνοή του αγώνα όταν εκτέλεσε πέναλτι για να αποκρούσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.