Σάββατο, 18 Μαΐου 2024, 5:04:57 μμ
Πέμπτη, 27 Δεκεμβρίου 2012 22:55

Κρηστώνη-Χέρσο 1-1: Κανένας ικανοποιημένος...

krhstonh-herso
Στο ματς "ο θάνατός σου η ζωή μου" ανάμεσα στον ΠΑΟΚ Κρηστώνης και τη Δόξα Χέρσου, κερδισμένος δε βγήκε κανείς, αφού το τελικό 1-1 δεν ικανοποίησε κανέναν.
Αμφότεροι έψαχναν στο παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Κιλκίς, το "τρίποντο" που θα τους ξεκολλούσε από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και θα τους έδινε ψυχολογική ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο όπως και στο Νέο Αγιονέρι, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα.
Η Κρηστώνη ξεκίνησε τις ευκαιρίες στο ματς, με τον Παυλίδη να σεντράρει και τον Πότκα να μην απειλεί ιδιαίτερα τον Ζάικο με την κεφαλιά του. Το 0-1 έκανε ο Κυριάκος Αϊβαζίδης στο 31' μετά την ωραία χαμηλή σέντρα του Μπελίτσα. Το ημίχρονο κύλησε με μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, που ήταν πολυάριθμες σε όλο το παιχνίδι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπελίτσας είχε για το Χέρσο καλό σουτ άουτ, ενώ στο 60' ο Αϊβαζίδης έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να του αρνείται το γκολ και στην επαναφορά αστόχησε. Στα τελευταία 20 λεπτά, η ομάδα της Κρηστώνης πίεσε πολύ, χωρίς να καταφέρνει να μπει οργανωμένα στα αντίπαλα καρέ, αφού υπήρχε και το άγχος. Παράλληλα, το Χέρσο ήταν αρκετά επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις.
Στο 83' ο Κώστας Λογγινίδης εκτέλεσε αριστουργηματικά φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το 1-1 και έδωσε αισιοδοξία για ανατροπή στην ομάδα του. Στο 86' αποβλήθηκε ο Καλόνικος για το Χέρσο, με δεύτερη  κίτρινη κάρτα. Το 1-1 τελικά διατηρήθηκε μέχρι και τη λήξη του αγώνα, με το αποτέλεσμα βέβαια να μη δίνει χαμόγελα σε καμία από τις δύο ομάδες.
ΚΡΗΣΤΩΝΗ: Κυριακίδης, Δασκάλου, Λαΐδης, Λαζαρίδης, Παπάκης, Παπαδόπουλος, Λογγινίδης, Παυλίδης (63' Κων/νίδης), Κουτσάγιας, Παναγιωτίδης, Πότκας (60' Ρωμανίδης).
ΧΕΡΣΟ: Ζάικος, Κωνσταντινίδης, Ευθυμιάδης, Παπάκης, Φερεσίδης, Καλόνικος, Παπαδόπουλος (85' Παναγιωτίδης), Καρανδρέας, Αϊβαζίδης (75'Βέργος), Μπελίτσας, Κουνουπάκης (64' Πανοδήμος).