Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 3:58:41 μμ
Κυριακή, 02 Οκτωβρίου 2022 18:25

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Πανθρακικός 2-3: Η ομάδα του Κιλκίς άγγιξε την πρόκριση με συγκλονιστική ανατροπή, αλλά αποκλείστηκε από το κύπελλο

Άγγιξε τη νίκη και την πρόκριση ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης, αλλά παρά την εντυπωσιακή ανατροπή που έκανε απέναντι στον Πανθρακικό, τελικά ηττήθηκε με 2-3 μέσα στο γήπεδό του και αποκλείστηκε την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο 11’ ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης είχε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να προηγηθεί, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού έσωσε την εστία του απέναντι στον Μπελίτσα.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 20’, ο Πανθρακικός άνοιξε το σκορ με τον Βάσκο.

Το ημίχρονο έκλεισε με το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεζε ασφυκτικά τον Πανθρακικό και τελικά κατάφερε να σκοράρει στο 60’ με τον Ιωαννίδη και με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η ανατροπή ήρθε τρία λεπτά αργότερα, στο 63’, με κοντινό πλασέ του Ρωμανίδη και το 2-1.

Δυστυχώς για την ομάδα της Κρηστώνης ο Πανθρακικός αντέδρασε και στο 69’ ισοφάρισε 2-2 με πλασέ του Γκουτσίδη.

Λίγα λεπτά μετά, στο 73’, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του ΠΑΟΚ και ο Βάσκος έκανε την ανατροπή για την ομάδα του, 2-3, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του συναρπαστικού αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης αποχωρεί από το κύπελλο με ψηλά το κεφάλι.

Ο Πανθρακικός θα αντιμετωπίσει τον Αλμυρό Ηρακλείου Κρήτης.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ Κρηστώνης: Σακαλίδης, Ρουστέμ, Ιωαννίδης, Μαυροκεφαλίδης, Ματετζίδης, Ευθυμιάδης, Μπελίτσας, Παυλίδης, Χατζηασλανίδης, Αγαθαγγελίδης, Ρωμανίδης.