Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 4:49:18 μμ
Σάββατο, 02 Δεκεμβρίου 2023 22:04

ΓΑΣ Κιλκίς: Ισόπαλο το ντέρμπι παραμονής

Ισόπαλος με 28-28 αναδείχθηκε ο ΓΑΣ Κιλκίς στο εντός έδρας παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Handball Premier με αντίπαλο τον Αερωπό Έδεσσας.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ντέρμπι και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, που για άλλη μια φορά έδωσαν δυναμικό παρών στις κερκίδες του ΔΑΚ Κιλκίς.

Ο ΓΑΣ Κιλκίς ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και έφτασε να προηγείται με 4-1 στο σκορ, ωστόσο σιγά σιγά ο Αερωπός Έδεσσας ισορρόπησε και έφτασε στην ισοφάριση (7-7). Μάλιστα μετά την ισοφάριση εκμεταλλεύτηκε ορισμένα λάθη της άμυνας του ΓΑΣ Κιλκίς και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 15-13.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μικρό προβάδισμα των τριών τερμάτων, μέχρι περίπου το 40ο λεπτό, εκεί όπου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αφού εκμεταλλεύτηκαν μια δίλεπτη αποβολή του Αερωπού πετυχαίνοντας δύο τέρματα σε κενή εστία πέρασαν μπροστά στο σκορ με 21-20.

Ο Αερωπός προηγήθηκε και πάλι, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με ένα τέρμα (27-28), ο Μπούτκαρης προσπάθησε να σκοράρει σε κενή εστία από μακρινή απόσταση, ωστόσο ο Μποροντάι πρόλαβε να επιστρέψει στην εστία του και να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Στην επίθεση ο ΓΑΣ Κιλκίς ισοφάρισε με τον Ταραμονλή και έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 28-28.

Με την ισοπαλία αυτή ο ΓΑΣ Κιλκίς παρέμεινε πάνω από τον Αερωπό στη βαθμολογία και έφτασε τους 4 βαθμούς, όσους έχει και ο Ιωνικός.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στο επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 28-28

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 4-2, 7-6, 9-8, 11-11, 13-15 (ημχ.) 16-18, 17-19, 22-21, 24-24, 24-26, 28-28.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Ραντόισιτς 3, Μέτσης 4, Κυπραίος 5, Μήγγας 5, Φαχουρίδης Σ., Ελευθεριάδης 3, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 4, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Α., Μπέρεζνι 3, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης, Ταραμονλής.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Κώστας Τούτσης): Αθανασίου, Τζούλης, Ρόμπης-Σάτσκος, Μαρίνος, Κράλλης 5, Παπαγιάννης 3, Γιαννούσης, Τοτίδης, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Σεντσένκο 2, Ονουφριένκο 10, Κουκουτσίδης 4, Γάτσης, Γκονσάλβες 3, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Ζήσης, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 0/0-2/2, Κόκκινη κάρτα: Μήγγας 58.20 (δεν κρατήθηκε δελτίο)

ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ: «ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ»

Στο γεγονός πως η ομάδα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την ισοπαλία στο τέλος στάθηκε στις δηλώσεις του ο τερματοφύλακας της ομάδας Βασίλης Βαφειάδης μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Αναλυτικά τα όσα ανέφερε: «Τα παιχνίδι εξελίχθηκε ως ντέρμπι όπως το περιμέναμε. Ήταν ένας αγώνας βγαλμένος από τις παλιές εποχές. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη. Πήραμε όμως στο τέλος την ισοπαλία και τώρα ο επόμενος στόχος είναι το επόμενο παιχνίδι με την Πυλαία έτσι ώστε τους βαθμούς που χάσαμε να τους βρούμε σε άλλα παιχνίδια».