Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 1:14:50 πμ
Δευτέρα, 19 Οκτωβρίου 2020 22:26

Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Αλέξανδρο Κιλκίς

Mε το...αριστερό μπήκε στο Πρωτάθλημα Κ14 της ΕΠΣ Μακεδονίας η "Ίντερ", μιας και ηττήθηκε με 3-0 στην Θεσσαλονίκη από τον Μακεδονικό.

Ένα αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει πάντως την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και αγωνίστηκαν δύο ισάξιες ομάδες, με τον Μακεδονικό να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Αλέξανδρου Κιλκίς και να πετυχαίνει τρία γκολ.

Η "Ίντερ" είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, με το σουτ του Δημήτρη Χριστοφορίδη στο 16' και ακόμη μια μεγάλη φάση στο 25' όταν το σουτ του Ντένις Κότσι κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 25' ο Μακεδονικός εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία στην περιοχή της "Ίντερ" και άνοιξε το σκορ.

Μεγάλη φάση και πάλι στο 51' με τον Κότσι να πλασάρει ελάχιστα άουτ, ενώ λίγο αργότερα υπήρξε φάση για πέναλτι στον Αλέξανδρο Κιλκίς που δεν δόθηκε.

Στο 23' του δευτέρου μέρους και πάλι από λάθος στην άμυνα, ο Μακεδονικός έκλεψε τη μπάλα και έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, και τρία λεπτά αργότερα και πάλι από λάθος πάσα ήρθε και το τελικό 3-0.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Μ. Θεοδωράκος, Αναστασούδης, Κακαβίτσας, Σακαλής, Παυλίδης, Καναρίδης, Κότσι, Χριστοφορίδης, Γρηγοράκης, Γκιόκα, Μπουρλής, Παλαμίδης, Μαυροκεφαλίδης, Κ. Θεοδωράκος, Κώστογλου, Δεσποινίδης, Τσουτσουλίγκας, Ιωακειμίδης,

Φιλικό την Κυριακή

Την ευκαιρία να δώσει φιλικό παιχνίδι είχε το πρωί της Κυριακής η «Ίντερ» του Μιχάλη Αναστασιάδη, η οποία υποδέχθηκε στο Alexandros Sports Center την Κ14 του Α.Ο. Πολυκάστρου. Τελικό αποτέλεσμα 8-3 υπέρ της «Ίντερ» που πραγματοποίησε όμορφη εμφάνιση.

Στο 4’ ο Αποστόλης Παυλίδης έκανε την ασίστ στον Παναγιώτη Δεσποινίδη που άνοιξε το σκορ, ενώ στο 9’ ο Νίκος Παλαμίδης είχε σουτ στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Παυλίδης ήταν και πάλι ο δημιουργός και ο Κωνσταντίνος Γρηγοράκης πέτυχε το 2-0.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κιλκίς είχε κέφια στο πρώτο μέρος και έκανε το 3-0 στο 13’ με τον Γρηγοράκη, που συνέχισε το σκοράρισμα δύο λεπτά αργότερα για το 4-0 έπειτα από πάσα του Θεοχάρη Μπουρλή.

Στο 21’ ο Γρηγοράκης σημείωσε το τέταρτο τέρμα του, ενώ με το κλείσιμο του πρώτου μέρους ο Παλαμίδης έκανε το 6-0. Χαλάρωση στις αρχές του δεύτερου μέρους, και ο ΑΟΠ στα πρώτα λεπτά αυτού πέτυχε τρία τέρματα, μειώνοντας σε 6-3.

Κάπου εκεί όμως η «Ίντερ» ήλεγξε και πάλι τον αγώνα, με τον Γρηγοράκη να φτάνει στο πέμπτο του προσωπικό γκολ στο 59’, και τον Δεσποινίδη να κλείνει το σκορ πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Κώστογλου, Παλαμίδης, Παυλίδης, Μαυροκεφαλίδης, Τσουτσουλίγκας, Καναρίδης, Δεσποινίδης, Κ. Θεοδωράκος, Γρηγοράκης, Γκιόκα, Μπουρλής, Ιωακειμίδης, Κακαβίτσας, Σακαλής.

Με τρεις ομάδες στα Άνω Πορόια!

Ειδυλλιακό τοπίο, ωραίες εγκαταστάσεις, ιδανικός καιρός, και διασκέδαση για τρία τμήματα του Αλέξανδρου Κιλκίς στα Άνω Πορόϊα σε φιλικούς αγώνες με την Ακαδημία Μπέλλες.

"Φιορεντίνα", "Ατλέτικο" και "Ντόρτμουντ"  αντιμετώπισαν την Κ8, την Κ12, και την Κ14 της τοπικής ακαδημίας.

Πολλά τα γκολ σε όλους τους αγώνες, μεγάλος χρόνος συμμετοχής για τους ποδοσφαιριστές και ικανοποίηση στους προπονητές για τις εμφανίσεις των παιδιών τους!

Στα Joga Bonito το σαββατοκύριακο

Το μεσημέρι του Σαββάτου δύο τμήματα του Αλέξανδρου Κιλκίς βρέθηκαν στα γήπεδα Joga Bonito στην Θέρμη Θεσσαλονίκης.

Η Κ12 και η Κ11 "Μάντσεστερ" του Κωνσταντίνου Ντουντούκη αντιμετώπισαν τα αντίστοιχα πολύ δυνατά τμήματα της Ακαδημίας "Μπέμπηδες 2000".

Η Κ12 βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και δείχνει πως είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, ομαδική συνδυασμοί, "τριγωνάκια", ένα-δύο, και εύκολη νίκη με 6-1, χάρη σε καρέ τερμάτων του Θοδωρή Καλπάκη, ένα γκολ του Σάκη Γκόγκου,  και ένα αυτογκόλ των αντιπάλων.

Η Κ11 είχε μπροστά της έναν εξαιρετικό αντίπαλο, ενώ παράλληλα είχε και αρκετές απουσίες. Ωραίο ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες, που ως θεατής χαιρόσουν να το παρακολουθείς, και νίκη για τους "Μπέμπηδες" με 7-3. Δύο τέρματα για τον Αλέξανδρο Κιλκίς πέτυχε ο Κίμων Νικολαΐδης και ένα ο Άγγελος Χαλτούπης.

Η "Μαρσέιγ" και η "Μίλαν" βρέθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στα ίδια γήπεδα για να δώσουν φιλικούς αγώνες.

Το κάθε τμήμα της Ακαδημίας του Αλέξανδρου Κιλκίς έδωσε από δύο αγώνες, και έτσι τα παιδιά ευχαριστήθηκαν ποδόσφαιρο!

Η "Μαρσέιγ" του Κωνσταντίνου Σωτηριάδη ήταν εντυπωσιακή καθώς πέτυχε πολλά τέρματα στα παιχνίδια της με τις Κ8 του Μέντεκα Καλαμαριάς και του Φίλιππου Θέρμης.

Η "Μίλαν" του Γιάννη Ιασωνίδη αντιμετώπισε πρώτα την Κ10 του ΠΑΟΔ και εν συνεχεία την Κ10 του Joga Bonito, σημειώνοντας δύο νίκες.

Οι νεαροί ποδοσφαιριστές επιβλήθηκαν στο πρώτο παιχνίδι με 8-2, και στο δεύτερο με 9-5, αφήνοντας άκρως ικανοποιημένο τον προπονητή τους, μιας και "έπιασαν" σπουδαία απόδοση!

Ήττα για την Κ17

Mε ήττα ξεκίνησε το Πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς, καθώς έχασε με 4-1 στην Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων.

Η ομάδα του Βασίλη Παμπορίδη έχει στη σύνθεσή της πολλούς ποδοσφαιριστές κάτω των 16 ετών, οπότε στόχος είναι οι ποδοσφαιριστές αυτοί να πάρουν εμπειρίες και να αποκτήσουν παραστάσεις, βελτιώνοντας παράλληλα και το παιχνίδι τους.

Ο Ηρακλής ήταν τυχερός στο 1-0 καθώς ο Σιαπκάρης απέκρουσε και η μπάλα βρήκε σε κεφάλι επιθετικού και κατέληξε στα δίχτυα. Με τη σέντρα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αδράνεια των παικτών του Αλέξανδρου και έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Σιαπκάρης πέτυχε τέρμα και μείωσε σε 2-1. Σε εκείνο το σημείο ο Αλέξανδρος Κιλκίς πίεσε, έφτασε σε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Καρύδη να ισοφαρίσει, αλλά ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις και έφτασε σε δύο ακόμη τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Κάνε τον φίλο σου πρώτο σκόρερ και στα Κ10!

Το Σάββατο ήταν η σειρά των ηλικιακών κατηγοριών Κ10 να φέρουν τους φίλους τους και να τους κάνουν πρώτους σκόρερ στο Alexandros Sports Center!

Οι προπονητές δημιούργησαν απλά τις ομάδες, και στη συνέχεια έκατσαν στους πάγκους τους, για να κάνουν...παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές!

Εντυπωσιακές φάσεις, αγώνες δίχως σκοπιμότητες και πολλά γκολ με όμορφους πανηγυρισμούς για τους μικρούς μας φίλους!