Οι τελευταίες λεπτομέρειες απομένουν για να «κλείσουν» οι πρώτοι σύνεδροι στο νέο κόμμα που γεννιέται στον χώρο της κεντροδεξιάς με ηγέτιδα την κ. Ντόρα Μπακογιάννη. Όπως είναι γνωστό στο πολιτικό αυτό εγχείρημα πρωτοστατεί εδώ και μήνες και ο ανεξάρτητος βουλευτής του νομού μας Κώστας Κιλτίδης, του οποίου η παρουσία και δράση στο νέο κόμμα θα είναι πρωταγωνιστική.
Την προσεχή Κυριακή στο ξενοδοχείο Imberial των Αθηνών διεξάγεται το ιδρυτικό συνέδριο του νέου κόμματος και σ’ αυτό έντονη, πέραν του κ. Κιλτίδη, θα είναι η παρουσία πολιτικών στελεχών από το ν. Κιλκίς.
Στο αυριανό φύλλο της ΠΡΩΙΝΗΣ θα δημοσιεύσουμε τα πρώτα ονόματα.
Πάντως πρέπει να διευκρινιστεί ότι ανάμεσα σε αυτά δεν είναι ο κ. Ευάγγελος Μπαλάσκας σε πείσμα δημοσιευμάτων, λίγες ώρες πριν την κρίσιμη επαναληπτική εκλογική αναμέτρηση της περασμένης Κυριακής, που τον ήθελαν να προσχωρεί στο νέο κόμμα. Ο ίδιος ο κ. Μπαλάσκας έχει κατ’ επανάληψη δηλώσει ότι προέρχεται, είναι και θα παραμείνει στο κόμμα της Νέας Δημοκρατίας.