Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, 8:08:49 μμ
Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2007 09:28

Πιο εύκολα ο Εθνικός…ΠΟΝΤΟΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΑΞΙΟΥΠΟΛΗ 1-2

Πιο άνετη νίκη από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα πήρε ο Εθνικός Αξιούπολης μέσα στην σκληρή έδρα της Ποντοηράκλειας η οποία άφησε πίσω το καλό της πρόσωπο στον τελευταίο εκτός έδρας αγώνα με τους Ευζώνους, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να αποφύγει την εντός έδρας ήττα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους μιας και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Μποζιάνοφ. Στο 14ο λεπτό ο Θεοφανίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ και μάλιστα με κόντρα τον αέρα έκανε το 0-2 με αποτέλεσμα να «κόψει» τα πόδια των γηπεδούχων. Η Ποντοηράκλεια προσπάθησε να αντιδράσει όταν μετά από σουτ του Ν. Κοσμίδη και ασταθή απόκρουση του Τσόνογλου ο Αβραμίδης έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει τον Κεραυνό και πάλι στον αγώνα. Στο 37ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ τέρμα του Ν. Κοσμίδη ενώ η κεφαλιά του Κ. Παυλίδη στο 64ο λεπτό πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρτίδη. Στο 67ο λεπτό ο Θεοφανίδης επιχείρησε διαγώνιο σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων, για να φτάσει στο γκολ της τιμής ο Κεραυνός λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του αγώνα, με πλασέ του Κιουρτσίδη μετά από πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια.