Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 2:30:02 πμ
Τρίτη, 20 Νοεμβρίου 2007 09:31

Στο τέλος…χαμογέλασε ο Εθνικός

Από τα πιο δυνατά και εντυπωσιακά παιχνίδια της αγωνιστικής διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο της Αξιούπολης, ανάμεσα στον Εθνικό και στον ΠΑΟΚ Κρηστώνης, όπου ο Εθνικός κατάφερε στα τελευταία λεπτά να ανατρέψει το εις βάρος του 1-2 και να επικρατήσει με 3-2!
Ένας αγώνας όπου τα είχε όλα. Πάθος δύναμη, φάσεις, ευκαιρίες, δυνατές μονομαχίες σε έναν κακό λόγω της δυνατής βροχής αγωνιστικό χώρο, χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους και ανατροπές στα σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο τα δύο συγκροτήματα μοιράστηκαν την υπεροχή αλλά και τα γκολ. Στο 21’ ο Θεοφανίδης έχασε πέναλτι για τον Εθνικό αλλά το γεγονός αυτό τον πείσμωσε και λίγο αργότερα επανόρθωσε γράφοντας το 1-0. Ο ΠΑΟΚ δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια και απάντησαν στο 38’με τον Κολεσίδη να ισοφαρίζει με 1-1.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο εντυπωσιακό, με την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου, να κάνει την ανατροπή και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με γκολ του Φραγκόπουλου. Η Κρηστώνη κράτησε το προβάδισμα ως το 85’ και παράλληλα άντεχε τις επιθέσεις του Εθνικού. Λίγο νωρίτερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αλεξανδρίδης για την Κρηστώνη ενώ η ισοφάριση ήρθε με τον Μποζιάνοφ να βρίσκει μετά από ολιγωρία της άμυνας χώρο να σουτάρει και να κάνει το 2-2. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και το γκολ της λύτρωσης για τον Εθνικό, όταν μετά από σέντρα του Θεοφανίδη, ο Τόδας με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2.
Διαιτητής ήταν ο κ. Παμπορίδης
ΑΞΙΟΥΠΟΛΗ: Ι. Τσόνογλου, Δ. Θεοφανίδης, Κ. Παυλίδης, Α. Παπαδόπουλος (46’ Ι. Πολατίδης), Ι. Τόδας, Σ. Χονδροματίδης, Ι. Μαυρόπουλος, Bozhiyanov,  Δ. Παπαδόπουλος (60’ Γ. Κυριακίδης), Α. Παπαδόπουλος, Χ. Δεληγιώργης.
ΚΡΗΣΤΩΝΗ: Ν. Παντελίδης, Γ. Φρανκόπουλος (65’ Χ. Εκμετζόγλου), Α. Πετρίδης, Ν. Ηλιάδης, Β. Τομπατζίδης, Ι. Γραμματικόπουλος, Κ. Πότκας, Α. Αλεξανδρίδης, Γ. Κολεσίδης (65’ Κ. Δουλκερίδης), Χ. Βασιλειάδης (88’ Γ. Αντωνιάδης), Κ. Κελεμένης.