Κυριακή, 26 Μαΐου 2024, 2:38:05 μμ
Τρίτη, 11 Απριλίου 2023 10:01

Πρεμιέρα με νίκη στο Elite Neon Cup!

Στο πρώτο παιχνίδι για το Elite Neon Cup η Κ16 του Αλέξανδρου Κιλκίς επιβλήθηκε το πρωί της Μ. Δευτέρας με 2-0 της Δόξας Άνοιξης. Στο Αθλητικό Κέντρο της Παιανίας πραγματοποιούνται οι αγώνες σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία, με τον Αλέξανδρο Κιλκίς να λαμβάνει μέρος σε ένα μεγάλο διεθνές τουρνουά, δείχνοντας την δυναμική του.

Δύο 25λεπτα η διάρκεια των αγώνων, και στην αναμέτρηση με την ομάδα από την Αθήνα ο Αλέξανδρος μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 7’ ο Ντένις Κότσι με βολίδα έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ο τερματοφύλακας Γιάννης Κώστογλου δύο λεπτά αργότερα πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση, και από εκεί και πέρα ο Αλέξανδρος είχε την πλήρη πρωτοβουλία, δεν απειλήθηκε, και έβγαλε ωραίες συνεργασίες στο επιθετικό του τρίτο.

Σε μία από αυτές στο 31’ ο Πόζντνιακ βρήκε πλάγια αριστερά τον Γρίβα που έβγαλε τη σέντρα και ο Δεσποινίδης τελείωσε με την μία την φάση για το τελικό 2-0.

Αντιμέτωπη με την Μπάγερν Μονάχου η Κ16 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Το γεγονός και μόνο πως έχεις την δυνατότητα να αγωνίζεσαι σε τόσο σπουδαία ποδοσφαιρικά τουρνουά και να αγωνίζεσαι με ένα από τους top 5 ποδοσφαιρικούς συλλόγους του πλανήτη, αποτελεί από μόνο του σημαντική διάκριση! Η Κ16 του Αλέξανδρου Κιλκίς είχε την ευκαιρία να αντιμετωπίσει το αντίστοιχο τμήμα της τεράστιας Μπάγερν Μονάχου για την δεύτερη αγωνιστική του Elite Neon Cup, και παρά την ήττα της με 5-0, «κοίταξε στα μάτια» για ένα ημίχρονο την μεγάλη της αντίπαλο.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα των Αναστασιάδη και Δαϊλλίδη δεν απειλήθηκε σε καμιά περίπτωση από τους Βαυαρούς, που ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου βρήκαν το τέρμα, από στατική φάση και με αρκετή δόση τύχης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε άμεσα το 2-0 και εκεί η ψυχολογία των παικτών του Αλέξανδρου έπεσε. Σε συνδυασμό με την μεγάλη ποιότητα των ποδοσφαιριστών της Μπάγερν ήρθαν άλλα τρία τέρματα για τους Γερμανούς, με τον Αλέξανδρο να έχει σημαντική ευκαιρία έστω για το γκολ της τιμής με τον Τσαντάκη.

Στα προημιτελικά της ΕΠΣ Μακεδονίας η Κ16!

Παρά την ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΔ η Κ16 του Αλέξανδρου Κιλκίς πέρασε στους προημιτελικούς της ΕΠΣ Μακεδονίας, μιας και στο πρώτο παιχνίδι είχε επιβληθεί με 5-3.

Στο γήπεδο της Τριανδρίας οι δύο ομάδες δεν είχαν φάσεις στο πρώτο μέρος, με τον Αλέξανδρο να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, αλλά να μην δημιουργεί κάτι επιθετικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΔ επιχείρησε δύο φορές να βρει δίχτυα, όμως ο τερματοφύλακας Κώστογλου έκανε ισάριθμες σημαντικές επεμβάσεις. Εν τέλει τρία λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι από στατική φάση βρήκαν το 1-0, όμως ο Αλέξανδρος στα εναπομείναντα λεπτά κράτησε την μπάλα στην κατοχή του και πήρε την πρόκριση.

Πρωταθλητής ΕΠΣ Κιλκίς σε Κ10 και Κ12 ο Αλέξανδρος!

Πρωταθλητής τόσο στην Κ10 όσο και στην Κ12 στέφθηκε ο Αλέξανδρος Κιλκίς στα παιδικά πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ! Οι ομάδες των Κωνσταντίνου Σωτηριάδη και Βασίλη Ορμανίδη παρέλαβαν στο γήπεδο του Παλαιού Αγιονερίου τα αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια.

Ακόμη μια επιτυχία για τους μικρούς ποδοσφαιριστές της Ακαδημίας, που δείχνουν πως με σωστή δουλειά και άριστη υλικοτεχνική και όχι μόνο υποδομή, έρχονται άμεσα τα αποτελέσματα!

Στο πρώτο τους τουρνουά και μάλιστα διεθνές έλαβαν μέρος τα κορίτσια του Αλέξανδρου Κιλκίς, καθώς συμμετείχαν το σαββατοκύριακο στο girls soccer festival  που έλαβε χώρα στα γήπεδα  planet στην Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Βασίλη Ορμανίδη είχε εξαιρετική παρουσία στα παιχνίδια που έδινε shooters , Ερυθρό Αστέρα και Αρσακλή στον όμιλο της και στη συνέχεια αγωνίστηκε στον μικρό τελικό με τον Μέντεκα Καλαμαριάς του οποίου επικράτησε και κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία Κ13!

Έμεινε δεύτερος ο Αλέξανδρος

Την ήττα με 4-2 στο Δημοτικό Στάδιο από τη Νέα Σάντα γνώρισε ο Αλέξανδρος Κιλκίς το απόγευμα του Σαββάτου, για την τρίτη αγωνιστική των play off του Ανατολικού Ομίλου της Α΄ Κατηγορίας. Ο Ποντιακός έπαιξε πιο παθιασμένα, και δίκαια έφτασε στη νίκη εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αλέξανδρου, εν αντιθέσει με αυτόν, που δεν μετουσίωσε και σε άλλα τέρματα τις φάσεις που του παρουσιάστηκαν.

Στο 10’ ο Γιατισάκης εκμεταλλεύτηκε λάθος και πλάσαρε για το 1-0. Η Νέα Σάντα ισοφάρισε στο 31΄με εκτέλεση φάουλ του Μάναλη, και στο 44’ πήρε το προβάδισμα έπειτα από στατική φάση και κεφαλιά του Αδάμ Κωνσταντινίδη. Ενδιάμεσα ο Χριστοφορίδης είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου δύο παίκτες του Αλέξανδρου δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 59’ ο Μάναλης έφυγε στην κόντρα και πέτυχε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν με δέκα στο 75’ λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Γιαννιώτη για φάουλ πάνω στον Μακάριο. Ο τελευταίος με βολίδα έξω από την περιοχή μείωσε στο 82’ σε 3-2. Ο Γιατισάκης δύο φορές, και ο Μπελίτσας άλλη μία δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε τρεις κλασικές ευκαιρίες, με τον Ηλιάδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Αθανασιάδης, Σακαλής (46’ Κετικίδης), Ι. Αλμασίδης (76’ Δεμερτζής), Σιδηρόπουλος (81’ Γκαμπριντασβίλι), Σ. Παπαδόπουλος, Αμανατίδης (72’ Κότσι), Μπελίτσας, Γιατισάκης, Μακάριος, Ζορμπάς, Χριστοφορίδης (81’ Σεχάι).

Η δράση στην ΕΑΚΕ

Η Κ9 "Φιορεντίνα" και η Κ11 "Παρί" είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σάββατο  για το πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ στα γήπεδα του Μακεδονικού. Οι ομάδες του Δημήτρη Μούρου αγωνίστηκαν κόντρα σε Μακεδονικό, ΒΑΟ και Νικόπολη αντίστοιχα, ήταν πολύ καλές και πέτυχαν ωραία τέρματα!

Δύο αποκλεισμοί στα πέναλτι

την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι αποκλείστηκαν τόσο η Κ13 όσο και η Κ14 του Αλέξανδρου Κιλκίς στους "!6" της ΕΠΣ Μακεδονίας. Η Κ14 είδε τον Φοίνικα Πολίχνης να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα στην τελευταία φάση και με το 3-1 υπέρ του στο γήπεδο του Μακεδονικού, έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί η ομάδα της Πολίχνης επιβλήθηκε με 4-1.

Στην Σίνδο η Κ13 του Κωνσταντίνου Ντουντούκη έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος της 4-3 στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Α.Ε. Νέων Σίνδου. Έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχε γκολ με τον Ζιάκα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει άλλο τέρμα στις πολλές φάσεις που δημιούργησε.

Έτσι στα πέναλτι οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά με 4-2.