Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 2:42:36 μμ
Τρίτη, 09 Μαϊος 2023 10:41

Σε μπαράζ ανόδου ο Αλέξανδρος Κιλκίς

Για την τελευταία αγωνιστική των Play Off της Α΄ Κατηγορίας ο Αλέξανδρος Κιλκίς αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 εκτός έδρας με τη Νέα Σάντα, και έτσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος πίσω από τον Ποντιακό. Η ομάδα μας συγχαίρει τη Νέα Σάντα για την άξια κατάκτηση του τίτλου.

Οι ποδοσφαιριστές των Αναστασιάδη και Δαϊλλίδη επιδίωκαν νίκη με δύο τέρματα διαφορά για να πανηγυρίσουν αυτοί τον τίτλο και την άμεση άνοδο στην Α1. Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους μπήκαν πιο δυνατά και είχαν δύο καλές φάσεις στο ξεκίνημα, με τον Αθανασιάδη να αντιδρά σωστά.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Αλέξανδρος ανέβαινε μέτρα στο γήπεδο, και σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Γιατισάκης ισάριθμες φορές δεν μπόρεσε σε τετ-α-τετ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Από μία φάση για τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με σουτ του Κόλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, και το Φάουλ του Μπελίτσα να αποκρούεται στην αριστερή γωνία από τον Παύλου.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Αθανασιάδης, Αναστασούδης, Ι. Αλμασίδης (75’ Στανημερόπουλος), Σακαλής (56’ Γυριχίδης), Μαριόγλου, Αμανατίδης (75’ Χριστοφορίδης), Μπελίτσας, Σ. Παπαδόπουλος, Γιατισάκης, Ζορμπάς (75 Κότσι), Σεχάι (75’ Γκαμπριντασβίλι)

Στον τελικό η Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος Κ17 της ΕΠΣ Μακεδονίας πήρε ο Αλέξανδρος Κιλκίς, καθώς «ντούμπλαρε» τις νίκες του επί των Ajax Stars Academy κερδίζοντας το μεσημέρι της Κυριακής με 2-0 στο πλαστικό της Πυλαίας. Για τρίτη συνεχή φορά ο Αλέξανδρος Κιλκίς φτάνει με κάποιο ηλικιακό του τμήμα σε τελικό της μεγαλύτερης ποδοσφαιρικής ένωσης της χώρας! Έτσι την Κυριακή στις 14 Μαΐου θα αντιμετωπίσει στην Μίκρα τον Α.Ο. Καρδίας.

Η ομάδα των Δαϊλλίδη και Αναστασιάδη είχε το υπέρ της 2-1 του πρώτου αγώνα, αλλά δεν αρκέστηκε σε αυτό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν έχοντας ένα οριζόντιο δοκάρι στο πρώτο μέρος. Ο Αλέξανδρος ανέβασε κατακόρυφα απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ ο Γρηγοράκης έχασε πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Δεμερτζή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ οι μεγάλες συγκινήσεις διαδραματίστηκαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Έτσι στο 68’ ο Ajax κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μάριος Παπαδόπουλος απέκρουσε και κράτησε το μηδέν. Η ψυχολογία ανέβηκε και στο 73’ ο Κότσι με τρομερή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Δεμερτζής έφυγε στην κόντρα και με αριστερό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ξεκινά η Κολύμβηση στον Αλέξανδρο Κιλκίς!

Η νέα κολυμβητική χρονιά ξεκινά στις 15 Μαΐου! Τα "Δελφίνια" και τα "Παπάκια" μπαίνουν στις πισίνες του Alexandros Sports Center και το καταρτισμένο προσωπικό του τμήματος Κολύμβησης, μαθαίνει τα μυστικά του αθλήματος στα παιδιά!

Οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριές μας μαθαίνουν από πολύ νωρίς να μην φοβούνται το υγρό στοιχείο και να βάλουν σωστές βάσεις από νωρίς!

Πραγματοποιείστε και εσείς τη δική σας εγγραφή και ξεκινήστε άμεσα τα μαθήματά σας!

Υποχρεώσεις για την ΕΑΚΕ

Η Κ8 «Μπάρτσα» του Κωνσταντίνου Σωτηριάδη έδωσε τον τελευταίο της αγώνα στο πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ για την φετινή χρονιά με αντίπαλο τον Π.Ο. Ξηροκρήνης. Εντυπωσιακό παιχνίδι από τα παιδιά του Κωνσταντίνου Σωτηριάδη με πολλά γκολάκια και αναμνηστικά μετάλλια στο τέλος!

Το τελευταίο παιχνίδι για την ΕΑΚΕ έδωσε το πρωί του Σαββάτου η Κ9 «Φιορεντίνα» του Δημήτρη Μούρου. Πολύ καλό παιχνίδι για τους μικρούς ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου Κιλκίς, που στο φινάλε της αναμέτρησης κρέμασαν και τα μετάλλια στο στήθος!

Η Κ10 «Μαρσέιγ» ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ με τα παιδιά του Κωνσταντίνου Σωτηριάδη να αντιμετωπίζουν τον Πρωτέα Ευόσμου, να βγάζει ωραίους συνδυασμούς και να σημειώνει όμορφα τέρματα.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της Κ11 «Παρί» έλαβαν τέλος στο πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ, μιας και το Σάββατο αντιμετώπισε στο γήπεδο του Μακεδονικού τους Λύκους Δήμου Παύλου Μελά. Η ομάδα του Δημήτρη Μούρου πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε σε θετικό αποτέλεσμα!

Η αυλαία στο πρωτάθλημα της ΕΑΚΕ έκλεισε για την Κ12 «Μίλαν» που το μεσημέρι του Σαββάτου αντιμετώπισε στο γήπεδο του Μακεδονικού τον οικοδεσπότη. Ιδιαίτερα «κλειστό» αγωνιστικά το παιχνίδι, που κρίθηκε στο τέλος για την ομάδα του Βασίλη Ορμανίδη!

Συμμετοχή στο τουρνουά της Α.Ε. Πολυκάστρου!

Στο τουρνουά της Α.Ε. Πολυκάστρου το πρωί της Κυριακής βρέθηκαν τα Κ6 "Λιονταράκια", η Κ8 "Μπάρτσα", η Κ9 "Φιορεντίνα", η Κ10 "Μαρσέιγ", η Κ11 "Παρί" και η Κ12 "Μίλαν"!

Σε όμορφες εγκαταστάσεις και με τον καιρό να είναι σύμμαχος, οι ομάδες του Αλέξανδρου Κιλκίς είχαν την ευακιρία σε κάθε ηλικιακή κατηγορία να δώσουν τρία παιχνίδια, να πετύχουν πολλά τέρματα, και να διασκεδάσουν σε ένα άκρως ποδοσφαιρικό περιβάλλον!