Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2022, 1:23:21 μμ
Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2011 15:21

ΔΗΜΟΣ ΚΙΛΚΙΣ, ο παλαιότερος του νομού

Συντάκτης:

dimos_kilkis2


Η κοινότητα Κιλκίς αναγνωρίσθηκε με το Β.Δ. 28-6-1918, ΦΕΚ Α 152/1918 και Β.Δ. 28-2-1919, ΦΕΚ Α 48/1919, με έδρα το Κιλκίς.
Η κοινότητα αναγνωρίσθηκε σε δήμο το 1935, Δ. 25/13-7-1935, ΦΕΚ Α 336/1935. Είναι ο πρώτος δήμος στο νομό Κιλκίς, με δεύτερο αυτόν της Αξιούπολης το 1948.
Οι αρχικοί συνοικισμοί: Κιλκίς, Στρέζοβον, Σέσλοβον, Σερσεμλή, Σεκερλή.
Προσαρτήσεις: Οι συνοικισμοί "Σαρή-Γκιόλ" και "Ακτσέ Κλισέ" της καταργηθήσας κοινότητας Σαρή-Γκιόλ, Β.Δ. 7-2-1922, ΦΕΚ Α 20/1922.
Ο συνοικισμός "Κολχίς", αποσπάσθηκε της κοινότητας Κρηστώνης, Δ. 18-1-1934, ΦΕΚ Α 23/1934.
Με τη δημιουργία του «Καποδιστριακού» δήμου Κιλκίς, από το 1998, στο διευρυμένο δήμο ενσωματώνονται οι πρώην κοινότητες: Βαπτιστού (504 κάτοικοι με την απογραφή του 2001), Καστανέων (595), Κρηστώνης (1138), Λειψυδρίου (556), Μεγάλης Βρύσης (520), Μελανθίου (235), Μεσιανού (906), Σταυροχωρίου (481) και Χωρυγίου (919).
Με τη δημιουργία του «Καλλικρατικού» δήμου, από το 2011, στο νέο και ισχυρό δήμο ενσωματώνονται και οι πρώην δήμοι: Γαλλικού, Δοϊράνης, Κρουσσών, Μουριών, Πικρολίμνης και Χέρσου.
Αποσπάσεις: Οι συνοικισμοί "Κρηστών" και "Ακτσέ Κλισέ", που αποτέλεσαν την κοινότητα Κρηστώνης, Δ. 16-6-1926, ΦΕΚ Α 217/1926.
Μετονομασίες:
Ο συνοικισμός "Σαρηγκιόλ" μετονομάστηκε "Κρηστών", Δ. 9-2-1926, ΦΕΚ Α 55/1926.
Ο συνοικισμός "Στρέζοβον" μετονομάστηκε "Αργυρούπολης", Δ. 31-8-1926, ΦΕΚ Α 346/1926.
Οι συνοικισμοί "Σέσλοβον", "Σεκερλή" και "Σερσεμλή" μετονομάστηκαν, αντίστοιχα, "Σεβαστόν", "Ζαχαράτο", και "Ξηρόβρυση", Δ. 20-8-1927, ΦΕΚ Α 179/1927.


ΠΡΟΕΔΡΟΙ & ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΚΙΛΚΙΣ
Σύμφωνα με έρευνα ειδικού συνεργάτη του δήμου, του Γρηγόρη Κυριακού, στο αρχείο του δήμου.

ΔΗΜΑΡΧΟΙ:
Κωνσταντίνος Σταμπουλής, 13-8-1914 έως 1-12-1916
Θεόδωρος Αμπατζόπουλος, 2-12-1916 έως 1919

ΠΡΟΕΔΡΟΙ:
Ρίζος Ιωαννίδης, 1919
Δημήτριος Τσιτσίμης, 25-2-1921 έως 26-11-1922
Συμεών Ζαφειριάδης, 27-11-1922 έως 11-12-1924
Συμεών Ζαφειριάδης, 12-12-1924 έως 30-11-1925
Οδυσσέας Λαζαρίδης, 1-12-1925 έως 2-5-1927
Παύλος Στεφανίδης, 3-5-1927 έως 4-9-1929
Οδυσσέας Λαζαρίδης, 5-11-1929 έως 4-8-1931
Παύλος Στεφανίδης, 5-8-1931 έως 19-9-1933
Λάζαρος Χαριτίδης, 20-9-1933 έως 3-4-1934
Δ. Σαχταρίδης, 4-4-1934 έως 25-12-1935
Απόστολος Τσαγκάρης, 26-12-1935 έως 17-7-1936

ΔΗΜΑΡΧΟΙ:
Κωνσταντίνος Γαβριηλίδης, Ιούλιος 1936 έως 3-8-1936 (εξορίστηκε με απόφαση του νομάρχη Χρήστου Δρέλλια)
Χρήστος Δρέλλιας, 1936
Μιχαήλ Τζιερόπουλος (διορισμένος), 5-12-1936 έως 1938
Δημήτριος Βογιατζής (διορισμένος), 1-3-1939 έως 11-8-1940
Θεόδωρος Θωμαΐδης (διορισμένος), 12-8-1940 έως 16-4-1941
Αθανάσιος Τσούντας (διορισμένος), 17-4-1941 έως 15-5-1941
Θεόδωρος Θωμαΐδης (διορισμένος), 16-5-1941 έως 3-10-1942
Ευάγγελος Γεωργακούδης (διορισμένος), 4-10-1942 έως 9-11-1944
Περικλής Πεταλωτής (δήμαρχος του ΕΑΜ), 10-11-1944 έως 5-3-1945
Κωνσταντίνος Βασιλάκος (διορισμένος), 8-8-1945 έως 22-5-1946
Σταύρος Μανουσαρίδης (διορισμένος), άγνωστη
Ιωσήφ Κτενίδης (διορισμένος), 12-6-1946 έως 4-8-1950
Σταύρος Τούσης (διορισμένος – Πρωτοδίκης Θεσσαλονίκης), 17-8-1950 έως 8-10-1950
Βασίλειος Γκούμας (διορισμένος – Ειρηνοδίκης Κιλκίς), 9-10-1950 έως 14-6-1951
Αλέξανδρος Σαμαράς,  15-6-1951 έως 21-1-1955
Αλέξανδρος Σαμαράς, 22-1-1955 έως 6-6-1959
Στ. Χαριτίδης, 7-6-1959 έως 7-8-1964
Αγγελος Παρθένης, 8-8-1964 έως 21-7-1967
Κωνσταντίνος Κορωνίδης (διορισμένος), 22-7-1967 έως 30-8-1967
Πασχάλης Τσουκαλάς (διορισμένος), 31-8-1967 έως 2-9-1971
Πύρρος Μισσόπουλος (δημαρχών), 3-9-1971 έως 16-1-1972
Πύρρος Μισσόπουλος (διορισμένος), 17-1-1972 έως 16-9-1974
Νικόλαος Ξανθόπουλος (δημαρχών – ανώτερος διοικητικός υπάλληλος), 17-9-1974 έως 1-10-1974
Νεοπτόλεμος Μίσχος (διορισμένος – Ειρηνοδίκης Κιλκίς), 2-10-1974 έως 7-6-1975
Νικόλαος Αγγελίδης, 8-6-1975 έως 31-12-1978
Νικόλαος Αγγελίδης, 1-1-1979 έως 31-12-1982
Σπύρος Αυγητίδης, 1-1-1983 έως 31-12-1986
Σπύρος Αυγητίδης, 1-1-1987 έως 31-12-1990
Αναστάσιος Αμανατίδης, 1-1-1991 έως 31-12-1994
Αναστάσιος Αμανατίδης, 1-1-1995 έως 31-12-1998
Δημήτριος Τερζίδης, 1-1-1999 έως 31-12-2002
Δημήτριος Τερζίδης, 1-1-2003 έως 31-12-2006
Δημήτριος Τερζίδης, 1-1-2007 έως 31-12-2010
Ευάγγελος Μπαλάσκας, 1-1-2011 έως Ιούνιο 2014

ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ
(Μια θητεία πριν τον «Καποδίστρια»)

1-1-1995 έως 31-12-1998
Νικόλαος Αγγελίδης (επικεφαλής παράταξης)
Χρήστος Αναστασιάδης
Αμαλία Ανθρακίδου-Καλπάκα
Κων/νος Ζιούτας
Δημήτριος Ζωηρός
Σοφία Κολεσιώτου
Θεόδωρος Κυριακίδης
Κων/νος Κωνσταντινίδης
Εμμανουήλ Λαζαρίδης
Νικόλαος Νικολαΐδης
Παύλος Πασσαλίδης
Ξενοφών Στεργιάδης
Γεώργιος Στεργιόπουλος
Νικόλαος Ταχτσίδης
Δημήτριος Τερζίδης (επικεφαλής παράταξης, στη θέση του παραιτηθέντος Σπύρου Αυγητίδη)
Λεωνίδας Τριανταφυλλίδης (επικεφαλής παράταξης)
Κων/νος Τσαρίδης
Γιάννης Τσογγίδης
Βασίλειος Χαραλαμπίδης

1-1-1999 έως 31-12-2002
Κοσμάς Αβραμίδης
Ιωάννης Αθανασιάδης
Ελευθέριος Αλεξανδρίδης
Αναστάσιος Αμανατίδης (επικεφαλής παράταξης)
Κων/νος Αμανατίδης
Ιωάννης Γούναρης
Οθων Γραμματικόπουλος
Γεωργία Ζαφειριάδου
Ανδρέας Ιασωνίδης
Δημοσθένης Κεσίδης
Κων/νος Κωνσταντινίδης
Απόστολος Κωστόπουλος
Εμμανουήλ Λαζαρίδης
Κων/νος Μαργαριτίδης
Στέργιος Ματίδης (επικεφαλής παράταξης)
Ισαάκ Μιχαηλίδης
Χρήστος Νικολαΐδης
Μαρία Παπαδοπούλου – Καραμπίδου
Ιωσήφ (Γιόσκας) Παυλίδης
Παναγιώτης Παυλίδης
Ιωάννης Πετρίδης
Φαίδων Ρωμανίδης
Βασίλειος Σιδηρόπουλος
Χρήστος Σπίγκος
Νικόλαος Ταχτσίδης (επικεφαλής παράταξης)
Λεωνίδας Τριανταφυλλίδης (επικεφαλής παράταξης, παραιτήθηκε και στη θέση του ορκίστηκε ο Νικόλαος Αγγελίδης, ενώ επικεφαλής ανέλαβε ο Κ. Κωνσταντινίδης).

Ηλίας Χαραλαμπίδης

1-1-2003 έως 31-12-2006
Κοσμάς Αβραμίδης
Ιωάννης Αθανασιάδης
Ζαφειρούλα Ασημακίδου
Ιωάννης Γούναρης
Γεώργιος Ηλιάδης
Στυλιανός Ιασωνίδης
Δημοσθένης Κεσίδης
Επαμεινώνδας Κοκοβίδης
Εμμανουήλ Λαζαρίδης
Ισαάκ Μιχαηλίδης
Λουκάς Ναλμπάντης (επικεφαλής παράταξης)
Κων/νος Μαργαριτίδης
Μαρία Ντέντα
Ιωάννης Παπανίδης
Παύλος Πασσαλίδης (επικεφαλής παράταξης)
Ιωσήφ (Γιόσκας) Παυλίδης
Παναγιώτης Παυλίδης
Κων/νος Παπαδόπουλος
Ιωάννης Πετρίδης
Φαίδων Ρωμανίδης
Βασίλειος Σιδηρόπουλος
Χρήστος Σπίγκος
Γεώργιος Τσακμαλής
Ιωάννης Φαχουρίδης (επικεφαλής παράταξης)
Παναγιώτης Φλωρίδης
Δημήτριος Φωτιάδης
Ηλίας Χαραλαμπίδης

1-1-2007 έως 31-12-2010
Κοσμάς Αβραμίδης
Μαρία Αμανατίδου
Κυριάκος Αναστασιάδης
Ιωάννης Γούναρης
Γεώργιος Ηλιάδης
Μιχαήλ Ηλιάδης
Δημήτριος Ιωακειμίδης
Επαμεινώνδας Κοκοβίδης
Εμμανουήλ Λαζαρίδης
Ισαάκ Μιχαηλίδης
Παύλος Μωυσίδης
Λουκάς Ναλμπάντης
Ζωή Νάνου – Μηναρετζή
Αιμίλιος Νικολαΐδης
Κων/νος Παπαδόπουλος
Παύλος Πασσαλίδης (επικεφαλής παράταξης)
Ιωσήφ (Γιόσκας) Παυλίδης
Φαίδων Ρωμανίδης
Χρήστος Σπίγκος
Ιωάννης Φαχουρίδης (επικεφαλής παράταξης)
Δημήτριος Φωτιάδης

1-1-2011 έως Ιούνιο 2014
ΔΗΜΑΡΧΟΣ: Ευάγγελος Μπαλάσκας
Κων/νος Γιαννόπουλος (Δημοτική Ενότητα Γαλλικού)
Χριστόφορος Πιπερίδης
Γεώργιος Θεοδωρίδης
Γιάννης Σισμανίδης (Δοϊράνη)
Περικλής Κολότσιος (Κιλκίς)
Καλλισθένη Πάκα – Κυμπαρίδη
Νικόλαος Αβραμίδης
Αικατερίνη Ζιούτα – Γιαννακούλα
Κων/νος Παπαδόπουλος
Μιχαήλ Ηλιάδης
Αιμίλιος Νικολαΐδης
Κων/νος Παπαδάκης
Αναστάσιος Αμανατίδης
Αντώνιος Μανουσαρίδης
Χρήστος Τερζητάνος
Μιχαήλ Αναστασιάδης (Κρούσσια)
Δημήτριος Κυριακίδης
Θεόδωρος Τζώτζος (Μουριές)
Παναγιώτα Μαρινίδου – Καλογιάννη
Αθανασία Μουτεσίδου
Δημήτριος Τσαντάκης (Πικρολίμνη)
Γρηγόριος Τσινικόρης
Πρόδρομος Πεντζερετζής
Νικόλαος Ιντζέλης (Χέρσο)
Κων/νος Βασιλειάδης

Δημήτριος Τερζίδης (Επικεφαλής παράταξης)
Στέφανος Μάλγαρης (Γαλλικός)
Αθανάσιος Τριανταφυλλίδης (Δοϊράνη)
Φαίδων Ρωμανίδης (Κιλκίς)
Σάββας Τσολάκης
Δημήτριος Φωτιάδης
Βασίλειος Καραμπίδης (Κρούσσια)
Γεώργιος Κωνσταντινίδης
Θεοδώρα Παπαδοπούλου (Πικρολίμνη)
Κων/νος Πάταρας (Χέρσο)

Νικόλαος Αφεντουλίδης (Επικεφαλής παράταξης)
Κων/νος Ζώτος (Γαλλικός)
Λάζαρος Παζαρτζικλής (Κιλκίς)
Παναγιώτης Καλτσίδης (Πικρολίμνη)

Ιωάννης Φαχουρίδης (Επικεφαλής παράταξης)
Κων/νος Τσαουσίδης (Κρούσια)

 

Επιμέλεια Κώστας Τερζενίδης