Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024, 6:07:06 πμ
Κυριακή, 05 Ιουνίου 2022 20:19

Aπό ατυχία και στις λεπτομέρειες έσβησε το όνειρο της ανόδου για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Συγκλονιστικό παιχνίδι στην Πιερία όπου από ατυχία και στις λεπτομέρειες έσβησε το όνειρο της ανόδου για την ομάδα της Κρηστώνης. Ο Σβορώνος κέρδισε την άνοδο και ΠΑΟΚ Κρηστώνης έχασε στο …και έξι.

Μέχρι το 84’ κρατούσε ζωντανό το όνειρο της ανόδου ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης στο γήπεδο του ΓΑΣ Σβορώνου. Τότε που ο Χατζηασλανίδης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα - μισό γκολ του Τσολακίδη ισοφάρισε σε 1-1. Και σε συνδυασμό με την βέβαιη ήττα της Επανομής από τον εκτός συναγωνισμού Αστέρα Τριποτάμου κρατούσε το τρίτο εισιτήριο ανόδου στη γ’ κατηγορία. ΄

Η ομάδα υποχώρησε για να κρατήσει τη συμφέρουσα ισοπαλία και ο ΓΑΣ Σβορώνου πέρασε στην επίθεση, αλλά χωρίς να κάνει σπουδαίες φάσεις στην περιοχή του Κυριακίδη.

Αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις αρκεί μια αστοχία ή μια καλή ενέργεια αντιπάλου για να γίνει η ζημιά. Την οποία έκανε ο Δημήτρης Κυρτέγος αξιοποιώντας σέντρα του Μαρκάκη και με ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Κυριακίδη για το τελικό 2-1. Το σκορ δηλαδή που χάρισε το τρίτο εισιτήριο στην ομάδα της Πιερίας, στερώντας το από τον ηρωικό και συνάμα άτυχο ΠΑΟΚ. Ο οποίος δεν κατέθεσε τα όπλα. Και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντεψε να …ξεράνει τους γηπεδούχους όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Κυριακίδης που είχε αφήσει την εστία του, κέρδισε κεφαλιά και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ματεντζίδη. Ο οποίος αστόχησε εξ επαφής και έσβησε οριστικά το όνειρο της ανόδου.

Τα πράγματα ήταν απλά ύστερα από το ημίχρονο των αγώνων μπαράζ. Η ομάδα της  Χανιώτης προηγούμενη με 2-0 μέσα στη Μελίτη κρατούσε γερά το δεύτερο εισιτήριο. Η Επανομή που αρχικά πήγε να βάλει φωτιά, προηγούμενη στην έδρα της του πρωτοπόρου και εκτός συναγωνισμού Αστέρα Τριποτάμου, βρέθηκε πίσω στο σκορ, και έμεινε εκτός διεκδίκησης.

Όλα τα λεφτά λοιπόν ήταν στο γήπεδο του ΓΑΣ Σβορώνου έξω από την Κατερίνη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με αναγνωριστικές προσπάθειες των δυο ομάδων .

Το γκολ με το οποίο ο Σβορώνος προηγήθηκε σημείωσε ο Νίκος Κυπαρίσσης στο 19 με όμορφη ατομική ενέργεια.

Στο 217’ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο βοηθός προπονητή του ΠΑΟΚ  Κώστας Ιωαννίδης.

Στο 29’ δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Ρουστένι του ΠΑΟΚ ενώ στο 34’ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας προ κενής εστίας ο Ζόγλικας των γηπεδούχζων.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ καταγράφηκε στο 38’ όταν κεφαλιά του Μουτεσίδη από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 41’ ο διαιτητής έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε παίκτη του ΠΑΟΚ  (Ιωαννίδης) ενώ στο 45+ είδε κάρτα και ο Χατζηθεοδωρίδης των γηπεδούχων.

Λίγο πριν αντικαταστάθηκε από τον Σαβελίδη ο Γ. Ιωαννίδης του ΠΑΟΚ.

Στη επανάληψη ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης έβγαλε αντίδραση και για ένα δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ροντέο.

Στο 50’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Αγαθαγγελίδη και στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να κλειδώσουν το παιχνίδι. Ο Καραμανώλας βρέθηκε μόνος προ του Κυριακίδη, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ έδειξε την κλάση του και αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του.

Στο 62’ ο Χατζηασλανίδης, όπως αναφέραμε ισοφάρισε, αξιοποιώντας επιθετική ενέργεια –ποίημα του Τσολακίδη.

Τα υπόλοιπα τα γράψαμε. Ο ΠΑΟΚ υποχώρησε για να κρατήσει την ισοπαλία, ο Στο 70’ είδε κίτρινη ο Ευθυμιάδης, στο 79’ ο Αγαθαγγελίδης…και στο 84’ έγινε η ζημιά και το 2-1 από τον Κυρτέγο. Ζημιά που δεν επανόρθωσε στο και …φεύγα ο Ματεντζίδης.

Δεν πειράζει. Η ομάδα του Τόνι Γκονζάλεζ έδειξε χαρακτήρα, κυνήγησε το όνειρο μέχρι το τέλος, κι ας ήταν εμφανής η κούραση στα πόδια και στα πνευμόνια των ερασιτεχνών παικτών της,

Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει για τον αγώνα που έδωσε.