Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 3:51:09 μμ
Τετάρτη, 08 Δεκεμβρίου 2010 21:26

Πρώτοι και οι Νέοι του Αλέξανδρου Κιλκίς

aleksandros

Μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία της ΕΠΣΜ οι Νέοι του Αλέξανδρου Κιλκίς, μετά την επικράτησή τους το Σάββατο, με 2-0 κόντρα στο Μακεδονικό Γέφυρας, στο ντέρμπι κορυφή. Οι παίκτες του Ηλία Ξανθόπουλου, φρόντισαν από το πρώτο ημίχρονο να δείξουν τη δύναμή τους και να πάρουν τα ηνία σε αυτό το σπουδαίο παιχνίδι, που διεξήχθη σε λασπωμένο αγωνιστικό χώρο. Στο 15’ το σκορ άνοιξε το σκορ, όταν ο Σιδηρόπουλος Στέφανος, με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Η υπεροχή διατηρήθηκε και μετά το γκολ, με τις δυνατές μονομαχίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 30’ ο Αλέξανδρος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Ηλιάδης έβγαλε τη σέντρα και  ο Κάργας με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν το προβάδισμα και τα κεκτημένα από το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και, απόλυτα δίκαια, να φεύγουν από τη Γέφυρα με τους τρεις βαθμούς της νίκης, που τους επιτρέπουν πλέον να είναι πρώτοι, χωρίς συγκάτοικο, στη βαθμολογία της ΕΠΣΜ.
Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Πεχλιβανίδης, Ανανιάδης, Σιδηρόπουλος Αλ., Τσαχαλίδης, Τορνικίδης, Σιδηρόπουλος Στέφ., Χειμωνίδης, Κάργας, Βαχαρέλης, Ηλιάδης και Μαλάτος.
Στο δεύτερο μέρος θέση στον αγώνα πήραν οι: Ιγνατιάδης, Δροσαλάκης, Τριγώνης, Τσιμπουσλής, Παπαδόπουλος Δ., Παντελίδης και Συμεωνίδης.
Με νίκη συνέχισαν οι Προπαίδες του Αλέξανδρου Κιλκίς, οι οποίοι επικράτησαν με 6-1 του Άρη Θεσσαλονίκης. Σε έναν αγώνα που είχαν, σε όλη τη διάρκεια, τον έλεγχο και την υπεροχή, οι παίκτες του Μιχάλη Αναστασιάδη κατάφεραν να φτάσουν με ευκολία αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή και να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση, που τους επιτρέπει να παραμείνουν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος Προπαίδων της ΕΠΣΜ. Τρία γκολ πέτυχε ο Λίκα, ενώ από ένα σημείωσαν οι Τσολακίδης, Σαρίδης και Δεδεδάκης. Διακριθέντες για τους Προπαίδες, οι Λίκα και Γρόσης.
Στον αγώνα έλαβαν μέρος οι: Γαβριηλίδης, Γρόσης, Δεδεδάκης, Κουτουκιάς, Λίκα, Ντζαμπισβίλι, Παπαδόπουλος Αν., Παπαδόπουλος Γ., Παρδάλης, Σαρίδης, Σμιάρης, Σουργκούνης, Τσιμπούκας, Τσολακίδης και Φυτανίδης.