Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024, 11:41:14 πμ
Πέμπτη, 12 Μαϊος 2022 20:59

Στα ημιτελικά η Κ15 του Αλέξανδρου Κιλκίς!

Εκπληκτικός ο Αλέξανδρος Κιλκίς στην Κ15 της ΕΠΣ Μακεδονίας πέρασε με 4-1 από την έδρα της Νίκης Ευκαρπίας και ύστερα και από τη νίκη του με 2-1 στο πρώτο ματς, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Η ομάδα του Μιχάλη Αναστασιάδη έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, και αφού πρώτα είχε δοκάρι με τον Γρηγοράκη, άνοιξε το σκορ στο 22’ με τον Γκιόκα έπειτα από στατική φάση.  Τρία λεπτά αργότερα ο Γκιόκα εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ευκαρπίας.

Στο 36’ η Ευκαρπία μετά από στατική φάση έφερε το ματς στα ίσα. Αυτό όμως δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Αναστασιάδη, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Αγοράκης βρήκε τον Γρηγοράκη και αυτός γύρισε ωραία το σώμα του και σκόραρε με το αριστερό έξω από την περιοχή.

Ο Κώστογλου κράτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με την βοήθεια του δοκαριού, ο Αλέξανδρος ακολούθως δημιουργούσε ευκαιρίες, και στο 52’ ο Αναστασούδης πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε πέντε αντιπάλους και πλάσαρε για το 3-1.

Ο ρυθμός δεν έπεφτε, το παιχνίδι συνεχίζοταν σε γρήγορο τέμπο, ο Κώστογλου έκανε και δεύτερη μεγάλη απόκρουση και πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Γρηγοράκης πάσαρε στον Τσαντάκη που με δεξί πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Ιωακειμίδης, Αγοράκης, Αναστασούδης, Παυλίδης, Χριστοφορίδης, Σακαλής, Κότσι, Ζαραλής, Γρηγοράκης, Γκιόκα, Κακαβίτσας, Κώστογλου, Τσαντάκης, Κούντουρας, Γκόγκος, Μανγκανιέλλο.

Μια…ανάσα από τον τελικό η Κ13!

Μια ανάσα από την πρόκριση στον τελικό της Κ13 της ΕΠΣ Μακεδονίας έφτασε ο Αλέξανδρος Κιλκίς με το τμήμα «Μάντσεστερ», καθώς επικράτησε το πρωί του Σαββάτου με 2-1 στα Planet του Πρωτέα Ευόσμου, όμως σε συνδυασμό με την ήττα 4-2  στο πρώτο παιχνίδι, έμεινε εκτός.

Σε σχέση με τον πρώτο αγώνα ο Αλέξανδρος Κιλκίς είχε επιστροφές στο σχήμα το, και μόλις στο 3’ ο Γαλέας με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Στο επόμενο λεπτό ο Πρωτέας είχε σουτ στο δοκάρι, με τον Αλέξανδρο από εκεί και πέρα να ελέγχει πλήρως., και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Γαλέα.

Ένας κακός υπολογισμός όμως στο 20’ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν, και να έχουν ακόμη μια καλή ευκαιρία στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αμανατίδης έβγαλε την ασίστ στον Κωνσταντινίδη που σκόραρε, και από εκεί και πέρα για τα επόμενα τριάντα λεπτά όλα κρέμοταν σε μια κλωστή.

Ωραία απόκρουση για τον Βάτσο, μπλοκάρισμα με διπλή προσπάθεια σε εκτέλεση φάουλ του Νικολαΐδη από τον τερματοφύλακα του Πρωτέα, με το 2-1 να παραμένει ως το τέλος.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την άκρως επιτυχημένη τους πορεία. Κατάφεραν να προκριθούν από έναν όμιλο που είχε Άρη και ΠΑΟΚ, επιβλήθηκαν και με δύο νίκες στα προημιτελικά, και έφτασαν ένα γκολ μακριά από τον τελικό!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Βάτσος, Σουμελίδης, Κούντουρας, Βαρσαμίδης, Γκόγκος, Μανγκανιέλλο, Αμανατίδης, Παρλάλογλου, Κηροποιός, Γαλέας, Κωνσταντινίδης, Νικολαΐδης, Πουρίκι, Χαλτούπης, Παπαδόπουλος.

Νίκες για Κ12 και Κ10!

Η Κ12 «Μάντσεστερ» και η Κ10 «Παρί» είχαν αγώνες το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη. Στα Joga Bonito η πρώτη επιβλήθηκε με 5-2 του ΠΑΟΔ, παίζοντας εξαιρετικά, με συνδυαστικό ποδόσφαιρο και όμορφα τέρματα.

Αντίστοιχη και η εικόνα στα Planet για την «Παρί», που επικράτησε με 7-3 της Αναγέννησης Ρυσίου. Ωραία γκολάκια, συνεχώς βελτιωμένη εικόνα και χαρούμενα πρόσωπα στο τέλος για τους μικρούς μας ποδοσφαιριστές.

Όλοι εκεί για τον Κοσμά!

Την Κυριακή ήταν όλοι εκεί για να τιμήσουν την μνήμη του αδικοχαμένου Κοσμά Μουρατίδη! Η Α.Ε. Πολυκάστρου απηύθυνε κάλεσμα για το 1ο Φεστιβάλ Ποδοσφαίρου «Κοσμάς Μουρατίδης» και ο Αλέξανδρος Κιλκίς δεν θα μπορούσε να λείψει.

Με τα τμήματα «Λυών», «Μπάρτσα» και «Φιορεντίνα» και προπονητές τους κ.κ. Σωτηριάδη, Ορμανίδη και Μούρο, η Ακαδημία αγωνίστηκε σε ένα όμορφο περιβάλλον, με πολλές συμμετοχές από τις ομάδες γενικότερα και πλήθος κόσμου να δίνει βροντερό παρών.

Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για παιχνίδι και διασκέδαση, με πολλά γκολάκια. Ωραία παρουσία για την Κ10 «Λυών που τέθηκε αντιμέτωπη με τον Φίλιππο Γιαννιτσών, τον Άρη Αθύρων, την Ακαδημία Κατερίνης, και την Α.Ε. Πολυκάστρου.

Βελτιωμένη εικόνα συνεχώς για την «Μπάρτσα» και πολλά τέρματα στα παιχνίδια της με Α.Ε. Πολυκάστρου, Άρη Αθύρων και Φίλιππο Γιαννιτσών, με την «Φιορεντίνα» να έχει για άλλη μια φορά θετική εικόνα στα παιχνίδια που έδωσε με New Soccer Academy, Ακαδημία Κατερίνης και Α.Ε. Πολυκάστρου.

Συγχαρητήρια στην διοίκηση και τους ανθρώπους της Α.Ε. Πολυκάστρου για την άψογη διοργάνωση, καθώς τίμησαν με τον καλύτερο τρόπο την μνήμη του Κοσμά!

Συλλέγει εμπειρίες η Κ11!

Η «Μίλαν» του Κωνσταντίνου Ντουντούκη αγωνίστηκε την Κυριακή στα γήπεδα Planet στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο την Κ11 του ΠΑΟΔ, στα πλαίσια του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Μακεδονίας. Κόντρα σε μια δυνατή ακαδημία, οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου Κιλκίς προσπάθησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αλλά δεν μπόρεσε εν τέλει να αποφύγει την ήττα.

Η Βιομηχανία ALUMIL πραγματοποιεί για τον επόμενο μήνα το δικό της Πρωτάθλημα στο Alexandros Sports Center! Κάθε Κυριακή  τα τμήματα της εταιρείας "συγκρούονται" μεταξύ τους με τέσσερις αγώνες.

Πρεμιέρα είχαμε σήμερα με τα Βαφεία να επικρατούν 6-5 του CNC, το Θερμό με 6-0 των Τυλικτικών 2, και την Διέλαση με 4-0 των Τυλικτικών 1! Τέλος άνευ αγώνος η νίκη για τα Logistics!