Πολιτιστικά
Πέμπτη, 21 Οκτωβρίου 2010 13:02
Είπαν λόγια γλυκά και χόρεψαν μαζί σαν γκαρντάσια
Συντάκτης: Eidisis.gr![tourkoi](/images/stories/2010/21-10/tourkoi.jpg)
Πενήντα δυο Τούρκοι και άλλοι τόσοι Έλληνες έζησαν μια αλησμόνητη βραδιά αδελφοσύνης την Κυριακή 10 Οκτωβρίου στο Κιλκίς. Κι είπαν λόγια γλυκά, λόγια ελπίδας πως μια νέα σελίδα στις σχέσεις των δυο λαών ανοίγει. Σελίδα που θα αντέξει όσα σκαρώνουν οι μεγάλοι καθώς τα λόγια τα γλυκά μπολιάζουν πια τις ψυχές του απλού λαού.
![kks](/images/stories/2010/16-10/kks.jpg)
Δευτέρα, 18 Οκτωβρίου 2010 09:05
Άγιος Τρύφων Γουμένισσας : Γόνιμος απολογισμός διμήνου
Συντάκτης: Eidisis.gr
Στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων “Θεοτόκια 2010” που αποτελούν θεσμό για την Γουμένισσα, διοργανώθηκε από το σύλλογο έκθεση φωτογραφιών και παραδοσιακών φορεσιών. Τα εγκαίνια έγιναν στις 8 Αυγούστου παρουσία πλήθους κόσμου. Έφεραν στη μνήμη ευχάριστες στιγμές προκαλώντας ρίγη συγκίνησης στους παλαιότερους και αφήνοντας παρακαταθήκη στους νεότερους.
![oreivatikos](/images/stories/2010/13-10/oreivatikos.jpg)
Η περισυλλογή των καστάνων ολοκληρώθηκε. Η παραγωγή χαρακτηρίζεται … Εξαιρετική. Τα αίτια και οι συνθήκες υπάρχουν για ακόμα μια χρονιά…ώστε να γίνει μια γιορτή χαράς. Η 14η " ΧΑΡΑ". Ένα τρίπτυχο Χορού, Γλεντιού και Προσφοράς. Έτσι η μακραίωνη επαφή με την Γή που έχει φέρει έναν κύκλο αμφίδρομου σεβασμού Ανθρώπου – Γής, καπροφόρησε ξανά. Μία σχέση που υπήρχε πάντα. Οι Γριβιώτες βέβαια γνωρίζουν οτι απαιτείται και μιά " Θυσία " απο μέρους τους, σαν αντάλλαγμα των αγαθών που του δώρισε η Γή και φέτος. Κάπως έτσι λοιπόν θα ξεκινήσει και φέτος η Γιορτή " Κάστανο, Τυρί, Κρασί ".
![mixanikoi](/images/stories/2010/9-10/mixanikoi.jpg)
![podilatodromia](/images/stories/2010/7-10/podilatodromia.jpg)
Τετάρτη, 06 Οκτωβρίου 2010 11:51
Τίμησαν την Ημέρα των Ηλικιωμένων στην Φιλυριά
Συντάκτης: Eidisis.gr
Την Παγκόσμια Ημέρα των Ηλικιωμένων, γνωστή και ως Παγκόσμια Ημέρα για την «Τρίτη Ηλικία» που υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1990, για να αποτίσει τον οφειλόμενο φόρο τιμής στους ηλικιωμένους και να επισημάνει, σε εμάς τους ακόμη νεότερους, την αναπτυξιακή δύναμη των «απομάχων» σε αρκετές περιπτώσεις, τίμησε σήμερα Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2010 ο πολιτιστικός σύλλογος της Φιλυριάς διοργανώνοντας εκδήλωση στο εντευκτήριο του Συλλόγου.
![girokomeio](/images/stories/2010/5-10/girokomeio.jpg)
Δευτέρα, 04 Οκτωβρίου 2010 14:27
Γέφυρες φιλίας στεριώνει ο σύλλογος Δυτικοποντίων
Συντάκτης: Eidisis.gr
Χρόνια πριν ήταν ένας Τούρκος στρατηγός που επισκέφθηκε τον Επτάλοφο. Δάκρυσε σαν προσκύνησε στην πατρίδα των γονιών του, των δικών του, σαν περιδιάβηκε στους δρόμους από όπου οι γονείς του έφυγαν το 1924 στην ανταλλαγή των πληθυσμών. Τηλεφώνησε μάλιστα στον πατέρα του, υπερήλικα πια και πάντα πρόσφυγα στη νέα πατρίδα του την Τουρκία. "Εδώ είμαι πατέρα, στο σπίτι που άφησες. Ακόμα σώζονται τα ντουβάρια του…"