Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024, 4:23:45 πμ
Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010 20:57

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΔΟΞΑ ΧΕΡΣΟΥ 2-0

tataridis

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Δόξα Χέρσου, η οποία δεν τα κατάφερε απέναντι στον ισχυρό Απόλλωνα Καλαμαριάς που φέτος θέλει να ξεχωρίσει στην κατηγορία. Έτσι μετά από ένα δυνατό και πλούσιο σε φάσεις παιχνίδι, γνώρισε την ήττα με 2-0, δείχνοντας παράλληλα ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και τον τερματοφύλακα Σάββα Ταταρίδη να έχει πολύ δουλειά.
Οι κοκκινόμαυροι είχαν σε μεγάλη μέρα τον θηριώδη σέντερ φορ, Παύλο Λεπτοκαρύδη, που σκόραρε δύο φορές και βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, χαρίζοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Οι «ροσονέρι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν άνετα προς στην εστία του Ταταρίδη, ενώ είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη το Χέρσο, έδειξε ένα καλό πρόσωπο, αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ποντίων, πάντως, έχουν περιθώρια βελτίωσης, παρουσιάζοντας αρκετά θετικά στοιχεία. Στο 4’ σουτ Λεπτοκαρύδη, απέκρουσε ο Ταταρίδης. Ένα λεπτό αργότερα σουτ Γεωργιάδη, πέρασε άουτ. Στο 6’ δημιουργήθηκε η πρώτη καλή φάση για το Χέρσο όταν ο Κωνσταντινίδης από καλή θέση σούταρε αλλά μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 22’ σουτ Βέντζιου ελάχιστα άουτ. Στο 29’ ο Ψευτογιώργος ανατρέπεται από τον Καλόνικο. Εκτελεί άψογα το πέναλτι ο Λεπτοκαρύδης και ξεσηκώνει τον κόσμο στις κερκίδες με το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Χάτζι να μην μπορεί να νικήσει τον Ταταρίδη μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 56’ σέντρα Πλατάκη «πάρε βάλε» στον Λεπτοκαρύδη, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά «έγραψε» το τελικό 2-0. Στο 80’ είχαμε την μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα που θα μπορούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι με τον Τακαβάκη να περνάει και τον Καρατζιοβαλή και να πλασάρει όμως ο Λουϊζίδης έδιωξε την μπάλα λίγο πριν περάσει την γραμμή.
Διαιτητής ήταν ο κ. Τρακαλιάνης (Σέρρων).
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καρατζιοβαλής, Σαπανίδης, Ψευτογιώργος (81’ Καϊάφας), Λουϊζίδης, Ελευθεριάδης, Βέντζιος, Καραλιόπουλος, Χατζί, Λεπτοκαρύδης, Λευκαρίτης (83’ Καραπατσακίδης), Πλατάκης (63’ Παπαποστόλου).
ΧΕΡΣΟ: Ταταρίδης, Καλόνικος, Δεληγιώργης, Φερεσίδης, Ούλιος (46’ Γιαμτσίδης), Θεοφανίδης, Κωνσταντινίδης (46’ Βασιλειάδης), Παναγιωτίδης, Τακαβάκης, Γεωργιάδης, Αϊβαζίδης (73’ Αποστολίδης).