Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024, 8:57:47 μμ
Παρασκευή, 04 Απριλίου 2008 05:02

Εκτός Κυπέλλου η Γουμένισσα

Από την πρώτα κιόλας φάση η κυπελλούχος ομάδα της ΕΠΣ Κιλκίς, το Πάίκο Γουμένισσας, δεν τα κατάφερε και έμεινε εκτός Κυπέλλου, γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα της από την Νάουσα με 1-3. Οι παίκτες του Πάϊκου, που κατέκτησαν το Κύπελλο νικώντας τον Κιλκισιακό στα πέναλτι, αγωνίστηκαν με μεγάλη προσοχή καθώς ήθελαν να αποφύγουν τυχόν τραυματισμούς που θα τους δυσκόλευσαν στη συνέχεια, στην προσπάθεια που κάνουν να πετύχουν την άνοδο στη Δ’ Εθνική.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και «καθάρισαν» την υπόθεση της νίκης-πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο. Με αποτελεσματική επίθεση και άψογο «στήσιμο» στον αγωνιστικό χώρο ο Φ.Α.Σ. Νάουσας στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε δύο τέρματα. Στο 4’ από πάσα του Παραστατίδη ο Ντζιάνιτς, κορυφαίος για τη Νάουσα, πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 9’ σουτ του Γιουρόπουλου, απέκρουσε ο Νεδέλτσος αλλά στην επαναφορά ο Ντζιάνιτς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 15’ ο Κουβατσίδης τη τελευταία στιγμή ανέκοψε τον Ντζιάνιτς, προτού κάνει το 0-3. Κάτι που πέτυχε ο Γκόγκας στο 20’ όταν έσπασε το τεχνικό οφ-σάιτ και έγραψε το 0-3. Στο 37’ ο Π. Γρηγοράκης έχασε καλή ευκαρία να μειώσει από μπαλιά του Παπαδόπουλου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα αλλά δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Βουτσά σε 1-3, τελικό σκορ. Στο 85’ αποβλήθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντζιάνις για αντιαθλητικό φάουλ.
Διαιτητής ήταν ο κ. Τομίδης (Κουκούλης-Χρυσόγλου) του ΣΔ Πέλλας.
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ: Νεδέλτσος, Πεχλιβάνης, Ν. Γρηγοράκης, Χ. Παπαδόπουλος (85’ Γιάντσης), Κουρουγιαννίδης, Αρδάλης, Κουβατσίδης, Π. Παπαδόπουλος, Π. Γρηγοράκης, Σαμουηλίδης (40’ Βουτσάς), Αθανασιάδης.
ΝΑΟΥΣΑ: Μουχτάρης, Παπατάνος, Τεληγιαννίδης, Παπαπέσιος, Τουμάρας, Σίμος, Γκόγκας, Παραστατίδης, Γιουρόπουλος, Ντζιάνιτς, Βλαχοδήμος.