Πέμπτη, 25 Ιουλίου 2024, 9:38:24 μμ
Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου 2007 09:43

«Έσπασε» το αήττητο της Γουμένισσας

Πραγματοποιώντας μέτρια έως κακή εμφάνιση το συγκρότημα της Γουμένισσας γνώρισε για πρώτη φορά την ήττα εντός έδρας από την ομάδα του ΚΑΟ Δράμας με 68-72, υποχωρώντας στην δωδέκατη θέση της βαθμολογικής κατάταξης.
Για τους γηπεδούχους το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την ήττα τους, καθώς πέτυχαν μόλις δύο πόντους με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να «κυνηγήσουν» τη νίκη.

Μέχρι εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ναι μεν βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται αλλά μόλις με πέντε πόντους 27-22. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά ο ΚΑΟΔ με ανεβασμένες στροφές και πολλά εύστοχα τρίποντα πήραν στο ημίχρονο διαφορά ασφαλείας 33-45.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο η εξαιρετική άμυνα του ΚΑΟΔ, ανάγκασε τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις ένα καλάθι για να τους βρει πίσω με 35-65. Διαφορά που δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν οι γηπεδούχοι όσο και να προσπάθησαν οι Μπάγκι, Κλέπκος και Ανδρεάδης.
Δεκάλεπτα: 22-27, 33-45, 35-66, 68-82
Διαιτητές: Αργυρού-Μήτσιου
ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ : ( Βαγγέλης Νίτσης )   Μπάγκι 19, Ημερίδης, Χατζηνικολάου 4, Ματενίδης 4, Κλέπκος 15, Ανδρεάδης 17, Νταλής, Αντωνιάδη, Γώτσος 5, Τάτσης 4.
ΚΑΟΔ: Μπουρδάνος 11, Τουρσουνίδης, Καλαμπούκας, Παπαδόπουλος 6, Κιοσές 8, Φιλιούσης 17, Μιχαηλίδης, Μασλαρινός 12, Κουκουράβας 16, Δαλιάρης 12.

Αποτελέσματα
Ολυμπιακός Βόλου-Αναγέννηση Θεσ. 95-101
Ικαροι Σερρών-Ερμής Λαγκαδά 76-65
ΑΟ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑΣ-ΚΑΟ Δράμας 68-82
ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κομοτηνής 72-68
Μίλων Αθ.-ΓΣ Λαυρίου 56-73
Μακεδονικός Θεσ.-ΑΛΦ Αλίμου 71-74
Ικαρος Αθ.-Νήαρ Ηστ Αθ. 65-78
Κεραυνός Αιγίου-Αμύντας Αθ. 87-78

Βαθμολογία (11η αγωνιστική)
1. Νήαρ Ήστ 20
2. Κεραυνός 19
3. Ερμής 18
4. Αναγέννηση Φλόγα 18
5. ΚΑΟΔ 18
6. Λαύριο 18
7. Αμύντας 18
8. Κομοτηνή 17
9. Ίκαροι Καλλιθέας 17
10. Δούκας 16
11. Ίκαροι Σερρών 16
12. ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ 16
13. Άλιμος 15
14. Μακεδονικός 14
15. Μίλωνας 12
16. Ολυμπιακός Β. 11

Επόμενη (12η) αγωνιστική
Ερμής Λαγκαδά-Ολυμπιακός Βόλου
ΚΑΟ Δράμας-Ικαροι Σερρών
ΑΟ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑΣ-ΑΣΕ Δούκα
Αναγέννηση Θεσ.-Μίλων Αθ.
ΓΣ Λαυρίου-Μακεδονικός Θεσ.
ΑΛΦ Αλίμου-Ικαρος Αθ.
Νήαρ Ηστ Αθ.-Κεραυνός Αιγίου
Αμύντας Αθ.-ΓΑΣ Κομοτηνής