Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 2:26:31 πμ
Τρίτη, 20 Νοεμβρίου 2007 09:23

ΗΤΤΗΘΗΚΕ Ο ΓΑΣΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΧΡΑ ΜΕ 32-28 Υπάρχουν ελπίδες…παρά την ήττα

Την ήττα με 32-28 γνώρισε το περασμένο Σάββατο ο ΓΑΣ Κιλκίς στο Ταλίν της Εσθονίας από την Κέχρα, στον πρώτο αγώνα του 3ου γύρου του Τσάλεντζ Καπ ανδρών του χάντμπολ. Ο Σαμλίδης με έξι τέρματα ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κιλκισιώτικης ομάδας, η οποία το προσεχές Σάββατο θα έχει την ευκαιρία στον αγώνα ρεβάνς με τους Εσθονούς να καλύψει τη διαφορά και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δυναμικοί και καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του ΓΑΣΚ να μην μπορούν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 17-12.
Στην επανάληψη όμως, ανέβασαν τη απόδοση τους και ισορρόπησαν τον αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο καλύπτοντας τη διαφορά στα τρία γκολ. Ωστόσο δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς και να ισοφαρίσουν την ισχυρή ομάδα της Κέχρας αλλά ηττήθηκαν με μόλις τέσσερα τέρματα διαφορά, αποτέλεσμα που μπορεί να ανατραπεί στο κλειστό γυμναστήριο του Κιλκίς.
«Εμείς μετά το αρχικό αιφνιδιασμό, ισορροπήσαμε το παιχνίδι, ώστε να φύγουμε από την Εσθονία με ένα σκορ τέτοιο που να μπορούμε να το ανατρέψουμε στη ρεβάνς». «Και νομίζω πως η ομάδα μας έχει όλες τις προϋποθέσεις να το πετύχει αυτό» τόνισε ο προπονητής Γιάννης Λαζαρίδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-2, 8-5, 17-12, 23-20, 28-23, 32-28.
ΚΕΧΡΑ: Γκλίνκιν 12, Μαγκί 8, Γκολούμπκοφ 4, Λίλσο 4, Γιάρι 3, Κάουγκε 1.
ΚΙΛΚΙΣ: Βουτσάς 4, Σαμλίδης 6, Γιαρντίν 5, Τσακίρης 5, Μεγαλοοικονόμου 4, Κυπραίος 2, Κώστας 1, Μέγκας 1, Δημάκης, Δεληγιάννης, Γκιντίδης, Τριανταφύλλου, Σκάρλος.