Κυριακή, 16 Ιουνίου 2024, 5:18:05 μμ
Τετάρτη, 13 Οκτωβρίου 2010 09:03

Οκτώ θέσεις στο βάθρο για τα “αστεράκια” του συλλόγου

Με πολύ μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία και με πολύ υψηλό επίπεδο συναγωνισμού, διεξήχθησαν το Σάββατο 2 Οκτωβρίου οι αγώνες στίβου με την επωνυμία "Κωνσταντινίδεια 2010" στο στάδιο της Νάουσας με διοργανωτή την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πιερίας - Ημαθίας .
Στο πρωτάθλημα πήραν μέρος αθλητές και  αθλήτριες  στίβου των ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πιερίας – Ημαθίας, Πέλλας – Κιλκίς, Θεσσαλονίκης και Δυτικής Μακεδονίας με μεγάλο αριθμό αθλητών κυρίως μικρών αγωνιστικών κατηγοριών.

Ο ΓΑΣ Κιλκίς συμμετείχε στους αγώνες με ομάδα δεκαεπτά αθλητών και αθλητριών και για μία ακόμη φορά έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του κερδίζοντας οκτώ μετάλλια.
Στο αγωνιστικό μέρος ο δεκαπεντάχρονος Γιώργος Νικηφορίδης κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια. Στα 150 μ ΠΠΑ΄με 18''00 και στο άλμα σε μήκος με 5,29 μ., τη δεύτερη θέση στα 50 μ Παμπαίδων με 7''73 κατέκτησε ο ενδεκάχρονος Αδάμ Μεγαλομουστάκης, ενώ στα 60 μ ΠΠ β' ο δωδεκάχρονος Θανάσης Μιχαηλίδης ήταν 3ος με 7''91. Και οι δύο μικροί σπρίντερ πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση και άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον αφού πρόκειται για εξαιρετικά ταλέντα στους δρόμους ταχύτητας.
Στο άλμα σε μήκος Παγκορασίδων μίνι η ενδεκάχρονη Ελένη Κωνσταντινίδου πήρε το χάλκινο μετάλλιο με το ...λίγο για τις δυνατότητές της 4,05 μ., ενώ στο μπαλάκι η Σωτηρία Καζαντζίδου με 42,65 μ πήρε την 3η θέση με νέο ατομικό ρεκόρ. Μεγάλη εμφάνιση που συνοδεύτηκε με ρεκόρ πραγματοποίησε και η Ευρυδίκη Ασημακίδου στα 1000 μ ΠΚ β' που με 3'35''7 κατέκτησε την 3η θέση. Τέλος ο εξαιρετικός φέτος Αιμίλιος Μαβίδης κατάφερε για ακόμη μια φορά να βρεθεί στο βάθρο των νικητών αφού με 3'04''40 πήρε την 3η θέση στα 1000 μ ΠΠ συντρίβοντας το 3'08''1 που είχε από την άνοιξη φέτος.
Ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι σπρίντερς Δήμητρα Γεωργιάδου και Παναγιώτα Τανάνη που με 8''76 και 9''12 αντίστοιχα κατατάχθηκαν στην 5η και 7η θέση στα 60 ΠΚ , σε ένα αγώνα με μεγάλο συναγωνισμό που κρίθηκε στα εκατοστά του δευτερολέπτου.
Από τα υπόλοιπα παιδιά του ΓΑΣΚ που αγωνίστηκαν ξεχώρισαν η Κατερίνα Ράδη με 4,33 μ στο μήκος (7η),  ο Χρυσόστομος Μηναρετζής 5ος τόσο στα 80 μ ΠΠΑ με 10''14  όσο και στα 150 μ με 19''37, η Ελένη Μιχαηλίδου  6η στα 1000 μ ΠΚ με 3'44''3 , ο Δημήτρης Βογιατζής 8ος στα 150 μ με 19''65 και η Μέλη Γεωργιάδου 14η στα 50 μ μίνι με 8''90.