Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 4:26:45 μμ
Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2007 08:33

Όμορφη μπάλα και νίκη της Α.Ε. Πολυκάστρου

Χάρηκαν ποδόσφαιρο οι 300 περίπου φίλαθλοι στο Πολύκαστρο, όπου η ΑΕΠ παίζοντας και όμορφη μπάλα, με τους παίκτες της να αποδεικνύονται και ουσιαστικοί, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στην ισχυρή ομάδα   της Α.Ε. Γιάννενα.
Ήταν ένας ωραίος αγώνας χωρίς σκληρά μαρκαρίσματα και κάρτες.
Οι γηπεδούχοι αν και είχαν πολύ άγχος κατάφεραν με ποδόσφαιρο ουσίας να πάρουν και τους τρεις βαθμούς, πολύτιμους στη μεγάλη περιπέτεια της γ’ εθνικής.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ενώ στην επανάληψη η ΑΕΠ είχε καθολική υπεροχή όπως φαίνεται και από τις ευκαιρίες

Φάσεις
2’ Μετά από κόρνερ του Γεροντίδη κεφαλιά ο Κάλφας σύρριζα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σιδεράκη
6’ Κόρνερ ο Γεροντίδης κεφαλιά ο Κουκουλάκης άουτ
9’ Μετά από σέντρα του Κακαβού η μπάλα έφτασε στον Αλεξάνδροβιτς και αυτός από πλεονεκτική θέση σούταρε  άουτ
16’ Σουτ άουτ του Κωνσταντινίδη για τα Γιάννενα
26’ Αδύναμο σουτ του Αντωνάκη για την ΑΕΠ μπλόκαρε εύκολα ο Σιδεράκης
30’ Σουτ του Αλεξάνδροβιτς από καλή θέση άουτ
40’ Δυνατό σουτ του Κουκουλέκη έξω από την περιοχή άουτ
42’ Δυνατό σουτ του Κουγιουμτζιδη απέκρουσε ο Σιδεράκης με υπερένταση
49’ Σουτ του Κουκουλέκη ψιλά άουτ
56’ Μετά από φάουλ του Γεροντίδη ο Κάλφας με κεφαλιά το 1-0
57’ Δυνατό σουτ του Ορφανίδη και φανταστική απόκρουση του Σιδεράκη σε κόρνερ
79’ Δοκάρι για την ΑΕΠ σε σουτ του Αντωνάκη
88’ Ευκαιρία για τα Γιάννενα να ισοφαρίσουν αλλά το σουτ του νεοεισερχόμενου Άξεν μπλόκαρε σταθερά ο Καρακούτσης

Οι συνθέσεις
ΑΕΠ: Καρακούτσης, Ριζούλης, Στοίλοφ, Κάλφας, Τζελέπης, Παπαζούδης, Κουκουλάκης, Γεροντίδης, Ιωαννίδης(88’ Ιωαννίδης), Αντωνάκης (85’ Στεφάνοφ), Κουγιουμτζίδης(54’ Ορφανίδης)
Γιάννενα: Σιδεράκης, Θωμόπουλος, Καλαϊτζίδης Παπαγεωργίου, Παππάς, Κάπιας, Κακαβός (75’ Άξεν), Βράκας, Κωνσταντινίδης (76’ Μιχαηλίδης), Αλεξάνδροβιτς, Πλέσναρ(60’ Καλυβάς)