Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024, 5:02:17 πμ
Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010 20:43

ΠΛΑΓΙΑ-Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙ 1-0

plagia

Μόνο στο α’ ημίχρονο παρουσίασε ενδιαφέρον η συνάντηση του γηπέδου Πλαγιάς. Με αγωνιστική διάθεση η ομάδα του Κώστα Χορμάβα άφησε καλές εντυπώσεις και μπόρεσε να αιφνιδιάσει τον φιλόδοξο αντίπαλο, στο 9’, όταν με ψηλοκρεμαστό πλασέ ο Έντι Σκέντα άνοιξε το σκορ.Γρήγορη η αντίδραση του Εθνικού Ν. Αγιονερίου, που απάντησε στο 13’, με το γκολ της ισοφάρισης από κοντινό πλασέ του Κώστα Λογγινίδη. Καλά οργανωμένη στον ανασταλτικό τομέα η Αναγέννηση, στο υπόλοιπο του ημιχρόνου έκλεισε τους διαδρόμους στους φιλοξενούμενους. Η επανάληψη ήταν παράσταση για ένα ρόλο και θύμιζε κόντρα Δαυίδ με Γολιάθ. Ο 33χρονος προπονητής του Ν. Αγιονερίου, Μάκης Γρηγοράκης, αποφάσισε να αναλάβει δράση και με συνοπτικές διαδικασίες να φέρει το ματς στα επίπεδα του τελικού 1-4. Ο πολύπειρος σέντερ φορ έβαλε την προσωπική του σφραγίδα, δικαιολογώντας τον τίτλο του μεγαλύτερου της Ελλάδας (στις τελευταίες 16 σεζόν πετυχαίνει πάνω από 30 γκολ κάθε χρόνο). Στο 52’ ο Μάκης Γρηγοράκης με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα που καθοδηγεί. Στο 54’ ο Μάκης Γρηγοράκης κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Λάζαρος Βασιλειάδης. Στο 68’ ο Μάκης Γρηγοράκης με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή οριστικοποίησε τις εξελίξεις.
Διαιτητής ήταν ο κ. Δραγούσης με επόπτες τους Βλάχο και Κουντουρίδου.
ΠΛΑΓΙΑ: Κ. Μιχαηλίδης, Κ.Δεληγιαννίδης, Ε. Αναστασιάδης, D. Levanishvili, Φ. Κιοσε, Α. Azoeb, Ι. Καρυπίδης, Σ. Χασάπης, Ε. Σκέντο, Ι. Κοντογιάννης, Χ. Στάμος.
ΝΕΟ ΑΓΙΟΝΕΡΙ: Δ. Θεοδωρίδης, Σ. Ηλιάδης, Σ. Αμοιρίδης, Ν. Ηιάδης, Λ. Αθανασιάδης, F. Kola, Κ. Λογγινίδης, Α. Κώτελης, Π. Γρηγοράκης, Μ. Δημόπουλος, Π. Παπαδόπουλος.