Κυριακή, 16 Ιουνίου 2024, 2:34:07 μμ
Τετάρτη, 13 Οκτωβρίου 2010 09:02

Ρεκόρ για Γ. Παπαδόπουλο

Σε πολύ καλές καιρικές συνθήκες, ήπια θερμοκρασία και ξηρή ατμόσφαιρα με λίγο αέρα έγινε το πρωί της Κυριακής ο 23ος Αλεξάνδρειος δρόμος στη Θεσσαλονίκη. Δρομείς κυρίως από τη Βόρεια Ελλάδα αλλά και όλοι σχεδόν οι "ελίτ" μαραθωνοδρόμοι της χώρας μας έδωσαν τον παρόν στον αγώνα που τελευταία χρόνια αποτελεί το τελευταίο τεστ πριν από το μαραθώνιο της Αθήνας.

Στους άνδρες, τον αγώνα των 20χλμ νικητής ήταν ο περυσινός νικητής του Μαραθωνίου της Αθήνας Δημήτρης Θεοδωρακάκος με χρόνο 1:01.10, ο Μιχάλης Παρμάκης, αθλητής που αγωνίζεται με την New Balance ήταν τελικά δεύτερος με 1:01.20 . Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο αειθαλής Θοδωρής Αναγνώστου με 1:01.30 και τέταρτος ήταν ο Βασίλης Ζαμπέλης (New balance) με 1:02.30.
Ο 26χρονος αθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Παπαδόπουλος τερμάτισε στην 10η θέση της τελικής κατάταξης με χρόνο 1:04.30, επίδοση που είναι μεγάλο ατομικό του ρεκόρ στη διαδρομή (είχε 1:11.23 από το 2006) και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του κλασσικού Μαραθώνιου της Αθήνας που θα γίνει στις 31 Οκτωβρίου.
Στον ίδιο αγώνα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ακόμη ένας αθλητής μεγάλων αποστάσεων του ΓΑΣ Κιλκίς. Πρόκειται για τον Αντώνη Σαρίδη που με χρόνο 1:34.00 κατέλαβε την 181η θέση της γενικής κατάταξης και 48η της κατηγορίας Α 41-50 ετών , σημειώνοντας και αυτός ατομικό ρεκόρ στη διαδρομή.
Στον "Αλεξάνδρειο" δρόμο  έλαβαν μέρος περισσότεροι από 800 δρομείς σε έναν αγώνα που θεωρείται και είναι από τους πιο επιτυχημένους αγώνες ασφάλτου στο εγχώριο, αγωνιστικό καλαντάρι.
Μαζί με τον αγωνιστικό δρόμο των 20χλμ, διεξήχθη όπως κάθε χρονιά και ο μικρότερος αγώνας των 4χλμ οποίο είχε πάρα πολλές συμμετοχές κυρίως από μικρά παιδιά, προσδίδοντας άλλη μια αισιόδοξη δρομική νότα σε δύσκολες για τον αθλητισμό εποχές.