Ο εκδότης της εφημερίδας "Ειδήσεις Πρωινή", Κώστας Τερζενίδης, ήταν παρών στο σημείο και απεγκλώβισε αμέσως τον έναν από τους οδηγούς, ενώ η πυροσβεστική υπηρεσία απεγκλώβισε τον δεύτερο. Οι οδηγοί των οχημάτων υπέστησαν ελαφρείς τραυματισμούς και προληπτικά μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο Κιλκίς για περαιτέρω εξετάσεις και παρακολούθηση.
Το ανακριτικό της τροχαίας παρέμεινε για αρκετή ώρα στο σημείο για να διερευνήσει τα αίτια του ατυχήματος, προκειμένου να καθοριστεί ποιος από τους δύο οδηγούς φέρει την ευθύνη για τη σύγκρουση. Σημαντικό να σημειωθεί ότι στα οχήματα δεν υπήρχαν άλλοι επιβάτες πλην των οδηγών.
Τέτοια ατυχήματα υπογραμμίζουν τη σημασία της προσοχής και της τήρησης των κανόνων οδικής ασφαλείας. Είναι σημαντικό να θυμόμαστε πάντοτε την ανάγκη για ασφαλή οδήγηση και να είμαστε προετοιμασμένοι για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης που μπορεί να προκύψουν κατά τη διάρκεια της οδήγησης.