Παρασκευή, 24 Μαΐου 2024, 10:41:24 μμ
Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2012 16:50

Κιλκισιακός-Αγροτικός Αστέρας 3-2

kilkisiakos-logo
Καλό αγωνιστικό πρόσωπο, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς 4 βασικούς, έδειξε ο Κιλκισιακός το Σάββατο, επικρατώντας σε φιλικό παιχνίδι με 3-2 του Αγροτικού Αστέρα. Οι "σταχυοφόροι" ήταν επίσης ανταγωνιστικοί, δείχνοντας ότι θα είναι δύσκολος αντίπαλος στο επερχόμενο πρωτάθλημα.Στο 17' σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο 0-1, αλλά το πλασέ του Σπαχή, αποκρούστηκε από τον Περπερίδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το σκορ τελικά άνοιξε από τον Κιλκισιακό. Ο Στάθης Παπαδόπουλος έκλεψε τη μπάλα μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, κέρδισε κάποια μέτρα και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0.
Μάλιστα, στο 25' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Έπειτα από νέα ολιγωρία του Αγροτικού στη μεσοαμυντική γραμμή, σειρά πήρε ο Νίκος Σουλτανίδης, που πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν άπραγοι και προσπάθησαν να απειλήσουν. Στο 26' είχαν ένα καλό σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ στο 41' ο Σπαχής κέρδισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ένας παλιός γνώριμος του Κιλκισιακού, ο Αντώνης Παπατζίκος, αλλά νικήθηκε από τον Περπερίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αγροτικός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και βγήκε πιο επιθετικά για να ψάξει το γκολ. Στο 72' οι "πράσινοι" κέρδισαν νέο πέναλτι, με τον Σπαχή να ευστοχεί και να μειώνει σε 2-1. Ωστόσο, ο Κιλκισιακός κατάφερε στο 81' να πετύχει και τρίτο γκολ, με σουτ στην κίνηση από τον Αιμίλιο Αποστολίδη, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι.
Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 3-2, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στη μικρή περιοχή του Κιλκισιακού.
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Περπερίδης, Ευθυμιάδης, Κωτσαρής, Κεφαλίδης, Νικολαΐδης, Γεωργιάδης Γ., Βασιλειάδης, Μαυροκεφαλίδης, Σουλτανίδης, Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης Ι.
Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Παμπουκίδης, Σερταρίδης, Γεωργιάδης Λ., Αποστολίδης.