Τρίτη, 21 Μαΐου 2024, 12:19:49 πμ
Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2012 20:43

Μεγαλεία η Δόξα

herso-2012
Η παρένθεση στα Κύμινα δεν είχε, ευτυχώς, συνέχεια και η Δόξα Χέρσου επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας το ισχυρό Αχιλλέα Τριανδρίας με 2-1.
Από νωρίς οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους, στρίμωξαν τον Αχιλλέα και πριν το 10’, όταν και ο Παναγιωτόπουλος άνοιξε το σκορ,  ο Παναγιωτίδης θα μπορούσε να τον …προλάβει. Η Δόξα συνέχισε να πιέζει και έχασε ευκαιρίες με τον Πουπάκη και τον Κουτσάγια να διευρύνει το σκορ.Ό, τι δεν κατάφεραν αυτοί, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι που αξιοποίησαν αδράνεια της άμυνας της Δόξας σε εκτέλεση κόρνερ και με τον Παπαποστόλου ισοφάρισαν στο 34’.  Και πάλι καλά που ήταν σε καλή μέρα ο Ζάικος γιατί λίγα λεπτά αργότερα έδιωξε σωτήρια και απέτρεψε την ισοφάριση.
Στην επανάληψη το, παιχνίδι απόκτησε άγρια ομορφιά καθώς αρχικά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα. Χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες και τη λύτρωση στην ομάδα του Χέρσου έφερε ο Παπάκης στο 60’. Μάταια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για τον γκολ της ισοφάρισης καθώς η Δόξα είχε σύμμαχο και το δοκάρι σε μια φάση που στάθηκε τυχερή.
Τελικό αποτέλεσμα Δόξα – Αχιλλέας 2-1 και πάμε για τα άλλα…
Η σύνθεση του ΧΕΡΣΟΥ: Ζάικος, Καλόνικος, Κετικίδης, Παπάκης, Ούλιος, Βασιλειάδης, Κουτσάγιας, Παναγιωτίδης (79' Κωνσταντινίδης Λ.), Παναγιωτόπουλος, Γεωργιάδης, Αϊβαζίδης (46' Λογγινίδης).